صفحه اصلی > اقتصاد : آغاز فروش 7 خودروی داخلی در سامانه یکپارچه عرضه خودرو

آغاز فروش 7 خودروی داخلی در سامانه یکپارچه عرضه خودرو

«سامانه یکپارچه فروش خودرو» یا سامانه متمرکز قرعه کشی خودرو ، بستری است که وزارت صمت برای ساماندهی بازار خودرو و ایجاد شفافیت دستور راه اندازی آن را در اسرع وقت داده است.

زمان و شرایط مراحل ثبت نام در سامانه متقاضیان خودرو

برای ثبت‌نام در سامانه یکپارچه فروش، باید شرایط مشخصی را داشته باشند. این شرایط در هر مرحله تغییراتی خواهد داشت. در این بخش می‌توانید از مراحل، شرایط و زمان آغاز ثبت‌نام در سامانه مطلع شوید.

عرضه ۷ مدل خودرو از محصولات ۵ خودروساز در سامانه یکپارچه فروش خودروهای داخلی امشب (۲۲ آذرماه ۱۴۰۲) ساعت ۲۳ و ۵۹ دقیقه به پایان می‌رسد.

بازگشایی سامانه یکپارچه خودرو سامانه یکپارچه عرضه خودروهای داخلی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: سامانه یکپارچه فروش خودروهای داخلی از روز دوشنبه، ۲۰ آذرماه ۱۴۰۲ تا روز چهارشنبه، ۲۲ آذرماه بازگشایی می‌شود. در این مرحله برخی محصولات جدید خودروسازان یا خودروهایی با ظرفیت‌های خالی برخی شرکت‌های خودروسازی عرضه می‌شود.

طرح‌های عادی، مادران و جایگزینی خودروهای فرسوده در این مرحله اجرا خواهند شد. مسئولیت انتخاب اشتباه بر عهده متقاضی است. برای تمام متقاضیان مرحله اول و دوم سامانه یکپارچه که موعد تحویل خودرو آن‌ها در فصول آینده یا سال ۱۴۰۳ اعلام شده، امکان لغو سفارش و انتخاب خودروی جدید در این مرحله میسر شده است.

متقاضیانی که در طرح‌های جایگزینی قبلی یا طرح عرضه خودروی وارداتی شرکت کرده‌اند، امکان انتخاب خودرو را ندارند. متقاضیانی که تاکنون در سامانه ثبت‌نام کرده‌اند و شرایط عمومی تعیین شده در ماده ۴ دستورالعمل تنظیم بازار خودروی سواری را دارند، می‌توانند در این مرحله شرکت کنند.

هر کد ملی مجاز به خرید یک دستگاه خودرو از مجموع شرکت‌های خودروسازی است. حداقل سن مجاز متقاضیان، ۱۸ سال است.

داشتن گواهینامه رانندگی معتبر برای خرید خودرو الزامی است.

متقاضیانی که در ۴۸ ماه گذشته در شرکت‌های ایران خودرو و سایپا و در ۲۴ ماهه گذشته از سایر خودروسازلن خودرو خریداری کرده‌اند، امکان ثبت‌نام در این مرحله را ندارند.

محدودیت پلاک فعال انتظامی در این مرحله وجود دارد.

انتقال امتیاز و حقوق ناشی از خرید خودرو به اشخاص (حتی به‌صورت وکالتی) و فروش حواله خودرو به‌صورت وکالتی ممنوع است.

نام خودرو شرکت عرضه‌کننده موعد تحویل هایما 7X ایران خودرو ۹۰ روزه لاماری ایما آرین پارس موتور جک J4 کرمان موتور جک S3 KMC X5 دایون Y7 ایلیا موتور تیگارد X35 سانیار موتور پارسیان سامانه یکپارچه بسته نمی شود مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه خودرو در آذرماه ۱۴۰۲ اعلام کرد: تنها ۵ درصد از ثبت‌نام‌کننده‌های تیگارد، ۲۵ درصد از متقاضیان محصولات مدیران خودرو، ۱۵ درصد متقاضیان محصولات کرمان موتور و ۴۰ درصد از ثبت‌نام‌کننده‌های آرین پارس موتور تکمیل وجه را انجام داده‌اند.

به دلیل وجود ظرفیت‌های خالی، سامانه یکپارچه بسته نمی‌شود و به صورت مستمر محصولات خودروسازان دارای ظرفیت مازاد در آن عرضه می‌شود. حضور احتمالی سایپا و ایران خودرو در سامانه در اطلاعیه جدید سامانه یکپارچه فروش خودرو نوع جدیدی از نحوه عرضه خودرو در سامانه انجام خواهد شد.

در این طرح، خودروسازان علاوه بر فروش محصولات جدید، خودروهای مازاد خود را هم در سامانه عرضه می‌کنند. احتمالا خودروهای جدید ایران خودرو و سایپا نیز در این مرحله عرضه می‌شوند.

خودروهای جدید ایران خودرو نام خودرو قیمت مصوب (تومان) دنا پلاس دستی با موتور EF7P با گیربکس MT6 ۴۶۸.۶۲۵.۱۲۰ دنا پلاس توربو اتوماتیک آپشنال ۵۸۹.۲۹۶.۸۲۲ سورن پلاس با موتور P7XU ۳۸۹.۲۵۵.۵۸۳ پژو ۲۰۷ دستی سقف شیشه‌ای ارتقا یافته ۴۲۳.۱۳۱.۴۷۹ پژو ۲۰۷ اتوماتیک سقف شیشه‌ای ارتقا یافته ۵۱۲.۵۳۱.۳۷۵ رانا پلاس ارتقا یافته ۳۸۲.۷۴۵.۰۹۱ تارا دستی P1V با گیربکس MT6 ۴۹۳.۱۱۹.۹۴۷ تارا اتوماتیک LX V4 ۵۸۰.۰۸۴.۵۹۳ خودروهای جدید سایپا نام خودرو قیمت مصوب (تومان) شاهین اتومات ۵۴۵.۹۹۲.۷۴۶ ساینا DA-S ۲۷۳.۰۶۵.۰۶۲ ساینا GX ۲۸۳.۰۹۲.۵۸۷ اطلس G ۳۴۴.۱۸۷.۶۳۱ کوییک GRX ۳۲۱.۵۳۷.۷۳۸ درخواست کارشناسی و فروش خودرو افراد مجاز برای شرکت در سامانه متقاضیان محصولات تمامی شرکت‌های حاضر در طرح‌های فروش یکپارچه (اول و دوم) با موعد تحویل خودرو در سال ۱۴۰۳ می‌توانند در این مرحله شرکت کنند.

متقاضیانی که در دور دوم سامانه نوبت‌دهی هیچ خودرویی به آن‌ها تخصیص داده نشده است. افرادی که برای آن‌ها دعوتنامه صادر شده یا خودرویی خریداری کرده‌اند، مشمول این طرح نیستند.

متقاضیان واجد شرایط باید: اول سفارش قبلی خود را لغو و سپس برای ثبت خودرو جدید اقدام کنند. در صورت انتخاب خودرو بیش از ظرفیت موجود، تخصیص به ترتیب اولویت‌های تعیین شده قبل صورت می‌گیرد. اگر متقاضی سفارش قبلی را لغو کند اما امکان انتخاب خودروی جایگزین فراهم نشود، اولویت قبلی او محفوظ می‌ماند. اصلاح شرط داشتن پلاک فعال انتظامی شورای رقابت بند مربوط به محدودیت داشتن پلاک فعال انتظامی برای خرید و ثبت‌نام خودرو در سامانه یکپارچه را اصلاح کرد. بر اساس اعلام این شورا: از این پس افرادی که پلاک فعال انتظامی دارند اما عمر خودرو مورد نظر بیشتر از ۵ سال باشد، می‌توانند در طرح‌های فروش خودروسازان شرکت کنند.

لغو شرط گواهینامه برای متقاضیان طرح مادران

مهدی تقدسی، مدیر سامانه یکپارچه اعلام کرد:

  • شروط داشتن گواهینامه و سن بالای ۱۸ سال و نداشتن پلاک فعال انتظامی برای متقاضیان طرح مادران اعمال نمی‌شود.
  • تنها شروط این متقاضیان، داشتن دو فرزند و تولد فرزند دوم بعد از ۱۹ آبان ۱۴۰۱ و عدم خرید این افراد از طرح‌های مادران قبلی است.

دیدگاهتان را بنویسید