صفحه اصلی > شیوه زندگی : اختلالات رفتاری در نوجوانان / عوامل اختلالات رفتاری را بشناسید

اختلالات رفتاری در نوجوانان / عوامل اختلالات رفتاری را بشناسید

اختلالات رفتاری در نوجوانان / عوامل اختلالات رفتاری را بشناسید

اختلالات رفتاری در نوجوانان

والدین باید بتوانند رفتارهای معمول و مورد انتظار دوران نوجوانی را از رفتارهای مخرب و اختلالات رفتاری در نوجوانان تشخیص داده و به‌موقع برای جلوگیری از ادامه‌‌دار شدن آن‌ها دخالت کنند. شدت و میزان تخلفات به منزله چراغ راهنمایی برای والدین است. به‌عنوان‌مثال مشروب‌خواری، درگیرشدن، فرار از مدرسه و یا دزدی که به‌صورت مکرر اتفاق می‌افتد، نشانه‌های اختلال رفتاری است.

اختلال رفتاری باعث اختلال در عملکرد می‌شود و به‌موجب آن ممکن است رفتارهای دیگری اعم از فرار از خانه، آسیب جدی به دیگران و استفاده از اسلحه شکل بگیرد. به دلیل این که نوجوانان نسبت به دوران کودکی بسیار مستقل عمل می‌کنند، اغلب خارج از کنترل والدین هستند. در این شرایط رفتار نوجوانان تحت‌تأثیر میزان بلوغ و پختگی آنان است.

والدینی که به‌جای کنترل رفتار فرزندشان او را راهنمایی می‌کنند، ریسک درگیری، رفتارهای افراطی و رقابت‌های مخاطره‌آمیز بر سر توانمندی‌ها در این دوران را کاهش می‌دهند. نوجوانانی که تحت حمایت و پشتیبانی والدینشان هستند کمتر درگیر مشکلات جدی می‌شوند. همچنین انتظارات واضح والدین از فرزندشان، کنترل مثبت و غیرمستقیمی بر رفتار نوجوانان است.

چه عواملی باعث اختلال رفتاری در نوجوانان می‌شود؟

کودکان گهگاه دچار درگیری‌های فیزیکی، قلدری، آزار و خشونت در فضای مجازی، خانه و مدرسه می‌شوند. در دوران نوجوانی شدت و فراوانی تعاملات خشونت‌آمیز افزایش پیدا می‌کند و نوجوانان بیشتر درگیر خشونت‌هایی در خانه و خارج از مدرسه می‌شوند.

عوامل زیادی در افزایش خطر خشونت و اختلال رفتاری در نوجوان نقش دارند، از جمله:

  • مسائل و مشکلات جسمی
  • عضویت در گروه‌های خاص
  • مصرف مواد مخدر
  • فقر
  • الگوبرداری
  • تربیت غلط
  • محیط پرتنش در خانواده
  • طلاق والدین
  • اختلالات روانی

پیشگیری از اختلال رفتاری در نوجوانان

دانستن این که چه عواملی باعث اختلال رفتاری در نوجوانان می‌شود، تا حد زیادی می‌تواند از بروز آن جلوگیری کند. عامل مهم دیگری که ممکن است منجر به خشونت رفتاری فرد در دوران نوجوانی شود، شیوه زندگی او در دوران کودکی است. در اوایل کودکی با نظم بخشیدن به رفتار کودک می‌توان از خشونت وی در دوران نوجوانی جلوگیری کرد.

محدودکردن کودک برای جلوگیری از قرارگرفتن در معرض خشونت‌های رسانه‌ای و بازی‌های ویدئویی کمک‌کننده است. این محدودیت‌ها باید با شیوه مناسب و عاری از خشونت اعمال شود تا مؤثر و مثبت باشد. بررسی‌ها نشان می‌دهد قرارگرفتن کودکان در معرض خشونت، حساسیت آن‌ها را به خشونت کاهش می‌‌دهد و باعث می‌شود خشونت را به‌عنوان بخشی از زندگی بپذیرند.

لازم است کودکان در محیط مدرسه امنیت داشته باشند و به آن‌ها آموزش داده شود تاحدامکان از محیط‌ها و موقعیت‌های خطرساز و پرتنش دور شوند. همچنین سبک فرزندپروری که فرزندان در تعیین قوانین و انتظارات خانواده مشارکت دارند، باعث گسترش رفتارهای بالغانه در دوران حساس نوجوانی می‌شود.

اختلالات روانی خاص

بسیاری از نوجوانانی که اختلال رفتاری دارند، در دوران کودکی از اختلال کمبود توجه یا بیش‌فعالی رنج می‌بردند که به‌صورت درمان‌ نشده باقی‌مانده است. این اختلال که غالباً در دوران کودکی ناشناخته باقی می‌ماند در صورت تشخیص قابل‌ درمان با دارو و رفتاردرمانی است. همچنین این مسئله خطر گرایش به مصرف مواد در دوران نوجوانی را افزایش می‌دهد.

اختلال سلوک و نافرمانی در دوران کودکی نیز می‌تواند از عوامل خطرساز برای بروز اختلال رفتاری در دوران نوجوانی باشد. لازم است جلسات روان‌درمانی با روان‌پزشک و حمایت والدین برای رفع کامل این اختلالات در کودکی انجام شود.

مطالب مرتبط :

درمان خستگی و خواب آلودگی بعدازظهر در سرکار

درمان خستگی و خواب آلودگی بعدازظهر در سرکار اگر شما هم کارمند…

۲۳ دی ۱۴۰۲

10 تکنیک برای کنترل خشم

10 تکنیک برای کنترل خشم براي اينکه بتوانيد عصبانيت خود را کنترل…

۱۶ دی ۱۴۰۲

افزایش انرژی روزانه با تغییر سبک زندگی

افزایش انرژی روزانه با تغییر سبک زندگی   چه موقع انرژي شما…

۱۵ دی ۱۴۰۲

علت خود زشت پنداری افراد

علت خود زشت پنداری افراد آيا فکر مي کنيد صورت زشتي نسبت…

۱۴ دی ۱۴۰۲

عادت های نادرست عروس ها در دوران نامزدی

عادت های نادرست عروس ها در دوران نامزدی شاید جزو عروس هایی…

۱۲ دی ۱۴۰۲

۵ راهکار برای لذت بردن هنگام افسردگی

5 راهکار که می‌تواند به شما هنگام افسردگی کمک کند. 1- از…

علل دروغگویی | 5 دلیل دروغگویی در کودکان

علل دروغگویی در کودکان 1- ضعف شخصیت و مورد تحقیر واقع شدن…

۷ دی ۱۴۰۲

مدل شمع اژدها برای سال 1403 (فانتزی جالب)

مدل شمع اژدها مخصوص سفره هفت سین سال 1403 با طرح اژدها…

۷ دی ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید