صفحه اصلی > فشن : از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

آشنایی با استایل گوتیک

مد گوتیک یک سبک لباس است که با ویژگی های تیره، مرموز، کهنه، همگن و اغلب بدون جنسیت مشخص می شود. استایل گوتیک با قرن های 18 و 19، پیوند نزدیکی دارد. گوت های مرد و زن می توانند از خط چشم تیره، لاک ناخن تیره و رژ لب استفاده کنند.

استایل گوتیک چیست؟

مد گوتیک یک سبک لباس است که با ویژگی های تیره، مرموز، کهنه، همگن و اغلب بدون جنسیت مشخص می شود. این سبک توسط اعضای خرده فرهنگ گوت پوشیده می شود. لباس، مد معمولی گوتیک شامل موهای سیاه رنگ شده، مدل موی عجیب و غریب، رژ لب تیره و لباس تیره است.

گوت های مرد و زن می توانند از خط چشم تیره، لاک ناخن تیره و رژ لب استفاده کنند – اغلب آرایش مشکی و دراماتیک و گاهی اوقات توری. گوت های مرد نسبت به سایر مردان از لوازم آرایشی با نرخ بیشتری استفاده می کنند. سبک ها اغلب از مد پانک وام گرفته می شوند(مانند مچ بندهای میخ دار و چوکر). ویکتوریایی ها و الیزابتی ها. مد گوت گاهی با مد هوی متال و مد ایمو اشتباه گرفته می شود.

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

مد گوت چیست؟

مد گوت با تجلیل از جنبه های تاریک تر زندگی و با الهام از خرده فرهنگ گوت، در اوایل دهه 1980 آغاز شد. زیبایی شناسی پانک تاریک و شورشی همراه با رمانتیسیسم ویکتوریایی، مد گوت را می سازد. تاثیر استاندارد زیبایی ویکتوریا باعث شد پوست رنگ پریده، کرست های تنگ و لباس های بلند و زیبا به ارمغان بیاورد. استایل پانک کت های چرمی، اکسسوری های سیخ دار و آرایش تیره داشت.

این امر باعث تولد فرهنگ باشگاه گوت شد که در آن مردم با الهام از صحنه راک گوتیک لباس می پوشیدند. این مکان برای همه دوستداران گوتیک و غارنوردان خفاش (اعضای اولیه خرده فرهنگ گوت) بود که در آن فرهنگ، مد و موسیقی گوتیک با یکدیگر ملاقات کردند.

از بچه های ماه گرفته تا نوه های جادوگران، مد گوت دنیا را طوفانی کرد. بعداً این روند به سمت برچسب ها افزایش یافت. سپس به تدریج طراحان شروع به ترکیب عناصر گوتیک در طرح ها و مجموعه های باند خود کردند.

در اوایل دهه 80، یوجی یاماموتو با عناصر سنتی یا ترد گوت وارد باند فرودگاه شد و سپس طراحانی مانند الکساندر مک کوئین، ژان پل گوتیه برداشت خود را از آن معرفی کردند. بعداً بسیاری از طراحان مانند Balenciaga، Thom Browne، Givenchy، Valentino، Olivier Theyskens، و غیره انواع مختلف تجارت گوت را خریداری کردند، مانند گوت رمانتیک، گات کورپ، گوت ویکتوریایی و غیره.

زمانی که مد گوت معرفی شد، DIY تنها راه برای لباس پوشیدن مانند یک گوت بود. هیچ فروشگاه خاصی وجود نداشت که لباس های گوتیک را بفروشد. اما امروزه می توانیم طراحان متعددی را ببینیم که تنها برای خرده فرهنگ گوت لباس طراحی می کنند. آنها به راحتی در دسترس هستند. طراحان باند فرودگاه نقش بزرگی در گسترش فرهنگ گوت و معرفی روندهای جدید گوت ایفا کردند.

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

لباس گوت، لوازم جانبی و آرایش

گوت ها لباس هایی مانند ژاکت های چرمی، تور ماهی، کرست و روپوش های بلند، دامن های چند لایه یا دامن های کوتاه می پوشند، لباس ها معمولاً مشکی یا با تن های تیره مانند بنفش، شرابی و غیره هستند. آنها رنگ های دیگری هم می پوشند. این پارچه بیشتر مخمل، ساتن، ابریشم و توری است. موها بلند، سیخ دار و پرپشت هستند.

برای کفش ها معمولا داک مارتن، راک نو، چکمه های نظامی، چکمه های بزرگ تک جنسیتی می پوشند و پاشنه های کاملاً بلند هستند. آنها بیشتر از لاک مشکی یا بورگوندی (شرابی) استفاده می کنند. لوازم جانبی شامل چوکر میخ دار، سگک، کمربند، زنجیر، جواهرات اسرار آمیز و مرموز و پر سرو صدا، تاج، کلاه، و گاهی اوقات سنگ های قیمتی مانند یاقوت نیز می باشد.

مد گوت اغلب از نقوشی مانند خفاش ها، تابوت ها، خون آشام ها، جمجمه ها، آینه ها و نمادهای مذهبی استفاده می کند. جو و هاله یک گوت بسیار مرموز، سرد و مالیخولیایی است. آنها احساسی فراطبیعی با نکاتی از رمانتیسم دارند.

رنگ مشکی برای کلوپ ها، مهمانی های کوکتل و مراسم است. این رنگ ناگفته ای است که همه ناخواسته اول به آن فکر می کنند. این بدان معنا نیست که آنها گوتی هستند، اما سیاه رنگ ناگفته دنیای پر زرق و برق است.

گوت ها بیشتر پوست رنگ پریده را ترجیح می دهند. مصریان بر خط چشم غلیظ و تیره دودی و آرایش چشم با سرمه تأثیر گذاشتند. آنها بیشتر از رژ لب های مشکی، شرابی تیره یا بورگوندی استفاده می کنند.

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

گوتیک باستان در مقابل سبک گوتیک مدرن

مد اولیه گوت پیچیده و ناراحت کننده بود. لباس های بالاتنه بدن را در آغوش می گرفتند و انحناها را برجسته می کردند تا شکل ساعت شنی مانند کرست و آستین های تنگ را ایجاد کنند. قسمت پایینی آستین ها گشاد، بلند و دنباله دار بود.

 

مردان معمولاً شلوار، پیراهن های بند دار و توری می پوشیدند. کفش های پاشنه بلند مشکی یا چکمه های تخت تیره می پوشیدند. آنها هم قرمز خونی می پوشیدند. زنان موهای خود را باز می گذاشتند یا آن ها را با کش می بندند و مردان موهای خود را با چتری دکلره کرده بودند.

جزئیات کوچک مد گوتیک نقش بزرگی در سبک امروزی ایفا می کند و حتی بر دیگر خرده فرهنگ های مد تأثیر می گذارد. ساده و راحت است، در عین حال دارای برش ها و سیلوئت های نامنظم و کامل است. حداقل لوازم جانبی پوشیده شده اند یا شاید یک یا دو قطعه مخفی. سوراخ کردن بدن و خالکوبی نیز دیده می شود. این ظاهرها عمدتاً با سبک مد روز و سلیقه فرد در مد طراحی شده اند.

قطعات مدرن عبارتند از کت، شلوار گشاد با زنجیر، لباس های اسلیپ، دامن کوتاه، و غیره. پوست با آرایش ظریف تیره رنگ پریده نیست. انواع مختلفی از کفش ها دیده می شود – چکمه های توری تا بالای ران، کفش‌های نوک تیز، کفش های میخی دار و سگک دار. افراد تمایل دارند مدل های مو و رنگ های مختلف مو مانند موهای ریخته شده را امتحان کنند که مشکی یا سفید شده به رنگ پاستلی یا تزئین شده با لوازم جانبی مو هستند.

افراد مشهوری که گوت می پوشند

Siouxsie Sioux به عنوان مادر خوانده گوت شناخته می شود. مد او تأثیر زیادی بر فرهنگ باشگاه و به طور کلی جوانان داشت. گوث نمادهایی مانند پیتر مورفی معروف به “پدرخوانده گوت”، بلا لوگوسی که بیشتر به خاطر نقش دراکولای خوش تیپ خونخوار، مرلین منسون و بسیاری دیگر شهرت دارد را ارائه داد.

مانا گیتاریست گروه ویژوال کی راک ژاپنی Malice Mizer و گروه گوتیک متال Moi dix Mois است. او برچسب خود را به نام Moi-même-Moitié ایجاد کرد و قصد دارد مد گوتیک لولیتا را بدون مشاهده هنجارهای جنسیتی در جهان گسترش دهد.

Kerli Koiv خواننده اهل استونیایی است. پری ها و فرشتگان از راه های مختلفی بر موسیقی او تأثیر گذاشته اند و در نتیجه حباب گوت به یک جنبش محبوب تبدیل شد. این سبک هر دو چیز روشن و تاریک را ترکیب می کند. سبک او ترکیبی از مد گوت و گوت سایبری است.

مد گوت در سینما/تلویزیون

صنعت سرگرمی مد گوتی را در فیلم ها و نمایش های تلویزیونی گنجانده است و بازنمایی مد گوتیک در رسانه ها بر سبک های امروزی نیز تأثیر گذاشته است. تیم برتون یکی از کارگردانان معروفی است که عناصر گوث را به فیلم های خود اضافه کرده است. داستان های او بسیار عمیق و تاریک است اما می تواند چشم بیننده را اشکبار کند. او با جانی دپ همکاری کرده است تا موفقیت های زیادی را به نمایش بگذارد.

برخی از موفقیت های آنها با هم عبارتند از ادوارد دست قیچی، آلیس در سرزمین عجایب، چارلی و کارخانه شکلات سازی، و بسیاری دیگر. به گفته Society19، “شما می دانید که از طرفداران تیم برتون هستید، زمانی که هنر و فیلم های او نه تنها شما را خوشحال می کند، بلکه شما را آزاد می کند.” برخی از شخصیت ها ممکن است تیره و شرور به نظر برسند اما نرم ترین قلب را دارند.

به غیر از اینها، بتمن تیم برتون (1989) همه چیز درباره خرده فرهنگ گوت است. شخصیت اصلی با داشتن قدرت فوق العاده خفاش، مناظر شبانه، لباس های کاملا سیاه، آرایش با پوست رنگ پریده و شهری به نام «گاتهام»، دنیایی کاملاً از گوت را خلق می کند.

شخصیت های زیادی وجود دارند که لباس هایشان عناصر مد گوتیک را در خود جای داده اند، مانند آنجلینا جولی در فیلم Maleficent ، مارگو رابی در نقش هارلی کویین در فیلم  Suicide Squad، آنا هاپکینز در نقش لیلیت در نمایش تلویزیونی Shadow Hunters و بسیاری دیگر.

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

انواع گوت

1. گوت سنتی (TRADITIONAL)

سنتی، همچنین به عنوان trad goth شناخته می شود، در دهه 1980 آغاز شد. این ظاهر سنتی و کلاسیک است که توسط گروه هایی مانند Cure، Siouxsie and the Banshees و غیره استفاده می شود. یک نمونه کلاسیک ظاهر نمادین Siouxsie Sioux (عضو گروه Siouxsie and the Banshees) است.

موهای آنها بلند و فشن است، پوست آنها رنگ پریده است، و آرایش تیره و دراماتیک تحت تأثیر مصری دارند. آنها بیشتر لباس های مشکی مانند چرم، چکمه های درشت و تور ماهی و غیره می پوشند.

2. اوت گوت (HAUTE)

طراحان نوعی هنر در مد خلق می کنند که فراتر از مرزهای تخیل است. آنها عناصر گوتیک را با خلاقیت خود ترکیب می کنند و بنابراین چیزی غیرقابل تصور را ایجاد می کنند. مد گوتیک Haute شامل ترجمه های مدرن از لباس های ویکتوریایی مانند لباس مجلسی، کرست و آرایش سر است که آرایش آن تیره و جسور است.

3. گوتیک سنگ مرگ (DEATH ROCK)

این ترکیبی از عناصر ترسناک و گوتیک است، اما بیشتر از ترس. دث هاوک و موهاک مدل موی قابل تشخیص دث راک هستند. لباس شامل ژاکت چرمی، شلوار جین متناسب با پوست، Doc Martens است. پوست با آرایش و خط چشم تیره رنگ پریده است.

4. گوت شرکتی (CORPORATE)

شرکتی که به عنوان Corp Goths نیز شناخته می شود، همانطور که از نام آن پیداست، برای نوعی سبک رسمی یا محل کار است. کمتر نمایشی است. آنها از لباس های رسمی مانند کت و شلوار، لباس، پیراهن، شلوار و غیره تشکیل شده اند. مدل مو و آرایش به صورت حداقل است.

5. لولیتا گوتیک (LOLITA)

این ترکیبی از “kawaii” ژاپنی (ناز) و ظاهر سیاه گوت است. لباس هایی که در کمد خود به آن ها نیاز دارید عبارتند از: شلوار، پاپیون، لباس های توری زیبا و روان است. آنها به دنبال ظاهری تیره و همچنین کودکانه و معصومانه مانند جوراب های تا زانو و کفش های سگک دار هستند. آن ها موهای خود را به شکل موخوره یا حالت های فضایی در می آورند یا اضافه کردن لوازم جانبی مو شایان ستایش است.

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

6. سایر خرده فرهنگ ها (OTHER SUBCULTURES)

جامعه گوت روز به روز در حال رشد است و دوستداران مد گوت شخصیت خود و متعاقباً روندهای جدیدی را در این خرده فرهنگ به ارمغان می آورند. در مد گوتیک، بسیاری از خرده فرهنگ های جدید از مد روز بیرون می آیند و هر بار چیز جدیدی خلق می کنند. و همچنین ژانرهای مختلف موسیقی دیگر با گوت راک ترکیب می شوند که سبک ها و روندهای جدیدی را به وجود می آورد.

 

از مد و استایل گوتیک چه میدانید؟

مد و استایل گوتیک

خرده فرهنگ های زیادی مانند گوت یکپارچه سازی با سیستم عامل، سایبرگوت، گوت مینیمالیستی، گوت هیپی، گوت پاستلی، استیمپانک و بسیاری دیگر وجود دارد که هر چند سال یکبار به فهرست اضافه می شوند.

تکامل مد گوتیک در باند

برچسب‌های بزرگ این روند فرهنگ باشگاهی را انتخاب کردند و تقریباً به محض اینکه مد گوت متولد شد آنها را در نمایش‌های خود قرار دادند. آنها احساسات و عواطف را از طریق طرح های خود به تصویر می کشند. مد گوت بی انتها است. و هنگامی که از هر بخشی از تاریخ برداشته شود، همچنان هر روز شگفت انگیز و شیک به نظر می رسد.

دیدگاهتان را بنویسید