صفحه اصلی > مسافرت : درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

دانستنی های جالب درباره باغ عفیف آباد شیراز

شیراز یکی از بهترین مکان ها برای سفر و تفریح بوده است. باغ عفیف آباد یا باغ گلشن از قدیمی ترین و قشنگ ترین باغ های شیراز است که از دوره صفویان وجود دارد و گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. برای آشنایی بیشتر با ما همراه باشید.

تاریخچه باغ عفیف آباد شیراز

سال ۱۲۸۴ هجری قمری  میرزا علی محمدخان قوام الملک دوم بنای باغ عفیف آباد شیراز را ساخت. این باغ که در سال 1351 وارد لیست آثار ملی ایران گردید، در دوران صفویه ارزش و اعتبار خیلی بالایی داشت و اغلب پادشاهان این دوران، برای تعطیلات و خوشگذرانی‌های خود به باغ عفیف آباد شیراز می رفتند.

البته نه تنها در این دوران، بلکه در دوران قاجار و پهلوی هم زیبایی دلبرانه باغ عفیف آباد شیراز، توجه همه شاهان و مقامات بلند پایه کشور را به خود جلب می‌ کرد. این روند تا سال ۱۳۴۰ ادامه پیدا کرد و بعد از انقلاب جمهوری اسلامی هم، این باغ باز هم در اختیار ارتش باقی ماند و در تاریخ 29 فروردین 1370، روز ارتش، به عنوان موزه نظامی شماره دو بازگشایی گردید که بازدید از آن برای همه آزاد است.

درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

جاهای دیدنی باغ عفیف آباد شیراز

در کل باغ عفیف‌ آباد از کاخ سلطنتی، حمام و قهوه‌خانه‌ سنتی و باغ ایرانی تشکیل شده است که حالا همه‌ آن‌ها برای بازدید عموم آزاد است.

درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

کاخ سلطنتی

ساختمان کاخ در دو طبقه بنا شده و در آن حدود ۳۰ اتاق و تالار وجود دارد. طبقه‌ اول کاخ، به موزه‌ نظامی تبدیل شده و در آن وسایل جنگی و اسلحه‌هایی مربوط به دوران گوناگون برای دیدن بازدیدکنندگان از این موزه قرار گرفته است. در این موزه از ابتدایی‌ترین جنگ‌افزارها تا اسلحه‌های پیشرفته‌ سال‌های نه چندان دور وجود دارد که می‌تواند برای هر فرد جذاب باشد.

بعد از طبقه‌ اول با استفاده از یک راه‌پله به طبقه‌ دوم می‌رسید که موزه‌ عبرت نام‌گذاری شده است. این طبقه از یک راهروی بلند تشکیل شده که در دو سوی آن اتاق‌های همایش، رخت‌کن، نشیمن، مطالعه و پذیرایی قرار گرفته است. میانه ی راهروی این طبقه تالار بزرگی با سقف چوبی و دیوارهایی زیبا وجود دارد.

درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

قهوه‌خانه

بنای قهوه‌خانه‌ سنتی باغ عفیف‌ آباد به روش معماری ایرانی ساخته شده و حوض کوچکی میان حیاط آن وجود دارد. در اطراف دیوار قهوه‌خانه نقش‌هایی از شاهنامه‌ فردوسی مانند داستان زال و سیمرغ یا نبرد رستم و اسفندیار نقاشی شده‌اند. متاسفانه فعلا این قهوه‌خانه کاربری تجاری دارد که زیبایی کاهش یافته است.

 

درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

حمام سنتی

حمام سنتی مجموعه نیز مثل همه حمام‌های سنتی ایرانی ساخته شده و دارای دو خزینه‌ آب سرد و آب گرم است. دیوارهای این حمام که به شیوه خیلی ابتدایی مرمت و بازسازی شده‌اند با نقش‌های برجسته‌ای مانند «فرهاد در کوه بیستون» و «دیدار مردم با خسرو پرویز» پوشیده شده است. متاسفانه شیوه بازسازی این حمام نیز حس و حال حقیقی آن را از بین برده و از جذابیت آن کم کرده است.

درباره باغ عفیف آباد در شیراز بدانیم

باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد در موقع ساخت نمونه‌ کاملی از هنر گل‌کاری ایرانی بود که متاسفانه اکنون به بخش گل‌کاری و درختان باغ کمتر رسیدگی می شود و دیگر آن بعد از زیبایی باغ خیلی چشم نمی‌آید. ولی با این وجود هنوز نیز تماشای نخل‌های سر به فلک کشیده و انواع درخت‌های مرکبات در این باغ بزرگ و زیبا احساس خوبی به فرد منتقل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید