صفحه اصلی > سلامتی : روش های استفاده و نگهداری از انواع کاندوم

روش های استفاده و نگهداری از انواع کاندوم

روش های استفاده و نگهداری از انواع کاندوم

روش های استفاده و نگهداری از انواع کاندوم

این روزها توجه مردم چه خانم‌ها و چه آقایان به ابعاد مختلف سلامت‌شان بیشتر شده است و سعی دارند كیفیت زندگی خود را بالا ببرند بنابراین با برنامه‌ای كه برای زندگی‌شان تنظیم می‌كنند انتظار غافلگیرشدن از بارداری ناخواسته را ندارند…

استفاده از کاندوم؛ تنها روشی است كه هم از بارداری ناخواسته جلوگیری می‌كند و هم مانع انتقال عفونت‌های مقاربتی می‌شود.

باورهای نادرستی در مورد روش‌های مختلف از جمله استفاده از قرص و آی‌یودی وجود دارد و برخی باوجود همه تلاش ما مبنی بر نادرست خواندن این باورها هنوز به آنها اعتقاد دارند؛ باورهایی مانند قرص نازایی می‌آورد! آی‌یودی باعث عفونت می‌شود!

روش های استفاده و نگهداری از انواع کاندوم

و بسیاری باورهای دیگر خوشبختانه این باورها درمورد استفاده از كاندوم وجود ندارد و همه می‌دانند كاندوم تاثیر و تداخل عملی یا هیچ دارویی كه مصرف می‌كنند با بیماری‌ای كه به آن مبتلا هستند ندارد. به همین دلیل مشاركت آقایان در بحث سلامت باروری و خانواده بیشتر شده است. مساله دیگری هم كه در مورد كاندوم شایان ذكر است، عدم محدودیت برای استفاده از این روش است. از آنجا كه این محصول دارویی نیست، می‌توان آن را از هر فروشگاه لوازم بهداشتی یا حتی سوپرماركت‌های بزرگ خریداری كرد. برای استفاده از آن لازم نیست هیچ معاینه و بررسی‌ای توسط پزشك انجام شود و هرگز عارضه‌ای در اثر استفاده از آن گزارش نشده است. درصد بسیار اندكی كه به دلیل حساسیت به لاتكس كاندوم دچار خارش و قرمزی اندام تناسلی می‌شده‌اند نیز امروزه می‌توانند از محصولات دیگر كاندوم كه به بازار آمده است استفاده كنند. انواع مختلف كاندوم در سیستم ارائه خدمات دولتی وخصوصی در دسترس همگان وجود دارد.

انواع کاندوم

تمامی این كاندوم‌ها كه با اسانس‌ها، بوها و رنگ‌های خاص و متنوع در بازار هستند، چه انواع خاردار و چه نوع خط‌دار و… از نظر اثربخشی یكسان‌اند. این تنوع فوق‌العاده فقط برای جلب رضایت انواع سلیقه‌هاست. ممكن است نوع خاردار با سلیقه یك زوج سازگار باشد اما از نظر دیگری خوشایند نباشد.

اثربخشی كاندوم در صورت استفاده صحیح 97 درصد است. رنگ، بو، اسانس و دیگر خصوصیاتی كه شركت‌های واردكننده كاندوم یا تولیدكننده‌های داخلی برای تبلیغ ذكر می‌كنند دلیلی بر اثربخشی بهتر نیست. كاندوم‌هایی كه از خارج وارد می‌شوند در آزمایشگاه غذا و داروی وزارت بهداشت بررسی می‌شود و اگر كیفیت و استاندارد بودن آنها مورد تایید قرار گرفت، وارد بازار خواهند شد.

شناسایی کاندوم استاندارد

بسیاری از مردم تصور می‌كنند جنس كاندوم از لاستیك یا پلاستیك است و می‌گویند یك تكه پلاستیك چرا اینقدر گران است؟ شاید لازم باشد برای درك این موضوع كه جنس كاندوم از لاتكس است یك آزمایش انجام دهند. یك نایلون را در گوشه حیاط خانه رها كنید، بعد از مدتی خواهید دید این كیسه پلاستیكی كثیف می‌شود و خاك می‌گیرد اما همچنان وجود دارد اما اگر لاتكس (كاندوم) را حتی در بسته خودش كه تمیز است گوشه حیاط بگذارید پس از مدتی وقتی در آن را باز می‌كنید، می‌بینید اثری از آن وجود ندارد و پودری شده است.

این آزمایش به شما نشان می‌دهد شرایط مراقبت و نگهداری از كاندوم چقدر حساس است و نباید آن را در جای گرم و در معرض نور آفتاب قرار دهید. وقتی شما یك كاندوم را خریداری می‌كنید لازم است حتما به علامت استاندارد روی آن توجه كنید. كاندوم شما چه در بسته‌های 3 تایی باشد، چه 12 تایی و چه 144 تایی باید روی هر بسته علامت استاندارد داشته باشد و تاریخ انقضا روی هر بسته به طور مجزا حك شده باشد. اگر تاریخ انقضا روی جعبه كاندوم باشد ولی روی هر بسته تكی این تاریخ نباشد آن را استفاده نكنید و دور بیندازید چون به سلامت و استانداردبودن آن باید شك كرد. دقت كنید تاریخ روی جعبه و روی هر بسته تكی كاندوم یكسان باشد، در غیر این صورت هم به استانداردبودنش شك كنید.

روش های استفاده و نگهداری از انواع کاندوم

تاثیرات آب و هوایی

نكته بعدی این است كه چون در كشور ما آب و هوای متنوع وجود دارد و در مناطقی با هوای گرم و خشك، آفتاب شدید، رطوبت بالا و شرجی فراوان كاندوم خراب می‌شود، لازم است وقتی كاندوم را می‌خرید و باز می‌كنید به ظاهر آن و به ویژه تاریخ تولیدش دقت كنید تا مطمئن شوید سالم است. سعی كنید كاندومی را بخرید كه خیلی از تاریخ تولیدش نگذشته باشد، مثلا كاندومی كه 4 یا 5 سال تاریخ مصرف دارد و درموقع خرید می‌بینید روی بسته‌اش نوشته 2007 تا 2012 و یك سال دیگر به انقضای آن مانده است، نخرید چون این دغدغه را ایجاد میکند كه در طول 3 یا 4 سال گذشته در چه شرایطی نگهداری شده آیا در انباری گرم بوده یا در شهری با رطوبت بالا پس سعی كنید كاندومی بخرید كه تاریخ مصرف‌دار باشد به ویژه اگر عادت دارید بسته‌هایی با تعداد بالا خریداری كنید.

نگهداری کاندوم

كاندوم را نباید نزدیك بخاری یا شوفاژ گذاشت. اگر كمد یا كشوی شما چسبیده به شوفاژ باشد یا اگر قفسه شیشه‌ای دارید كه نور لامپ فلورسنت مهتابی به آن مستقیم می‌تابد نباید كاندوم را در آن قرار دهید. دقت كنید كاندوم در كشوی بغل تختی یا كمدی باشد كه كنار پنجره نباشد و آفتاب، گرما و نور به آن نرسد زیرا در این صورت حتی اگر در جعبه‌اش هم باشد فاسد می‌شود. ضمنا لزومی ندارد كاندوم را در یخچال بگذارید. كافی است تاریخ داشته باشد و در شرایط طبیعی اتاق درون جعبه‌اش نگهداری شود.

نحوه استفاده کاندوم

كاندوم را با دست باز كنید، نه با قیچی سپس با كناره‌های انگشت فویل را بگیرید و كاندوم را بردارید. دقت كنید ناخن‌تان یا انگشتر و حلقه شما می‌تواند آسیب‌رسان باشد و لاتكس حساس را پاره كند. پس از استفاده هم حتما آن را گره بزنید یا در دستمال كاغذی بپیچانید و به صورت بهداشتی دفع كنید. یادتان باشد وقتی كاندوم را باز می‌كنید نباید پودری باشد، حالت روغنی و چربی ملایم و حالت كششی آن نشانه سلامت كاندوم است. اگر حس كردید خشك است و شكننده، اصلا ریسك نكنید و حتی اگر تاریخ مصرف داشت آن را دور بیندازید. چرا كه سلامت‌تان را به خطر می‌اندازد و انتقال عفونت هم محتمل است و یا به بارداری ناخواسته‌ای تن خواهید داد كه خوشایند نخواهد بود.

کاندوم‌های خاص

نوع خیلی نازك «اولتراتین» كاندوم در بازار وجود دارد كه همه مشخصات نگهداری صحیح و اصول باز كردن و استفاده را باید برای آن رعایت كرد. این محصول كمی گران‌تر است اما خیلی نازك است و برای كسانی كه متقاضی آن هستند، مطلوب گزارش شده است. اگر این كاندوم نازك در اثر تماس با ناخن یا فلز انگشتری شما پاره شد حتما دقت كنید روش اورژانس پیشگیری از بارداری را اجرا كنید. منظورم استفاده از قرص لوونورژسترول است كه حداكثر تا 120 ساعت فرصت دارید با استفاده از آن مانع بارداری شوید. تاكید می‌كنم هر چه زودتر در صورت نیاز، از این روش استفاده كنید چون ساعت اول بهتر از ساعت دوم است.

در موارد حساسیت به لاتکس باید از کاندوم‌هایی از جنس پلی‌یورتان استفاده کرد كه هم مقاوم‌تر است و هم دیرتر پاره می‌شود. این کاندوم ها هنوز در ایران ساخته نمی‌شود ولی به بازار وارد می‌شود و در دسترس است. هیچ حساسیتی نمی‌دهد و برای افراد معدودی كه به لاتكس حساسند مناسب است.

مطالب مرتبط :

عوارض دندان عقل بر دندان های دیگر

عوارض دندان عقل بر دندان های دیگر در گذشته تنها دندان‌های فاسد…

۴ بهمن ۱۴۰۲

روش های پیشگیری بارداری در مردان

روش های پیشگیری بارداری در مردان البته هریک از این روش‌ها با…

۴ بهمن ۱۴۰۲

انواع تنگی نفس و روش های تشخیص آنها

انواع تنگی نفس و روش های تشخیص آنها تنگی نفس کوششی این…

۴ بهمن ۱۴۰۲

روش های میکروب زدایی دهان و دندان

روش های میکروب زدایی دهان و دندان از جمله لوازم بهداشتي كه…

۴ بهمن ۱۴۰۲

روش های پیشگیری و علائم تشخیص وبا

روش های پیشگیری و علائم تشخیص وبا وَبا بیماری است که از…

۴ بهمن ۱۴۰۲

علت خال های بزرگ و خطرات آن

علت خال های بزرگ و خطرات آن گاهی زیبا هستند و توجه…

۴ بهمن ۱۴۰۲

علائم و نشانه های آپاندیس

علائم و نشانه های آپاندیس آپاندیس ظاهرا کاری واقعی را بدن انجام…

۴ بهمن ۱۴۰۲

نکاتی درباره مصرف کورتون

نکاتی درباره مصرف کورتون استئوپروز یکی از عوارض شایع مصرف استروئیدها است…

۳ بهمن ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید