صفحه اصلی > عمومی : شکل جوشهای ابله مرغان عکس نی نی سایت

شکل جوشهای ابله مرغان عکس نی نی سایت

شکل جوشهای ابله مرغان عکس نی نی سایت

عکس و تصویر شکل جوش های ابله مرغان عکس نی نی سایت درمان سریع آبله مرغان نی نی سایت مدت زمان خوب شدن آبله مرغان نی نی سایت

 

آبله مرغان یک عفونت ویروسی مسری است که می‌تواند باعث ناراحتی و در بعضی موارد منجر به عوارض شود و درک علائم، علل، عوامل خطر، تشخیص، گزینه‌های درمانی و استراتژی‌های پیشگیری برای مدیریت و جلوگیری از گسترش این بیماری بسیار حائز اهمیت به شمار می‌رود

آبله مرغان که به نام ابله مرغون نیز شناخته می‌شود، یک عفونت ویروسی بسیار مسری است که در درجه اول کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما می‌تواند افراد در هر سنی را مبتلا کند؛ این بیماری عفونی ناشی از ویروس واریسلا زوستر (VZV) است که منجر به دانه‌های ریز خارش‌دار و پر شده از مایع می‌شود.

آبله مرغان یک بیماری واگیردار است و افرادی که تا به حال به آن مبتلا نشده یا در برابر آن واکسینه نشده‌اند را درگیر می‌کند، ویروس واریسلا از طریق تماس مستقیم با بثورات پوستی یا از طریق تنفس هنگام سرفه یا عطسه یک فرد آلوده پخش می‌شود.

امروزه واکسن محافظت کننده از کودکان در برابر آبله مرغان در دسترس است و واکسیناسیون منظم توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری توصیه می‌شود، واکسن آبله مرغان یک روش مطمئن و مؤثر برای جلوگیری از این عفونت و عوارض احتمالی آن است.

آبله مرغان تا چند روز واگیر دارد و چطور بفهمیم به آبله مرغان مبتلا شده‌ایم؟
بیماری آبله مرغان تا ۴۸ ساعت اول به شدت مسری است و علائم ابتلاء به آن به طور کلی شامل موارد زیر است:

تب
از دست دادن اشتها
احساس خستگی مفرط
سردرد
حالت تهوع
در روزهای اول جوش‌های صورتی یا قرمز ظاهر می‌شوند و بعد از چند روز از بین می‌روند، بعد از آن تاول‌هایی روی پوست می‌زند که پر از مایع هستند، بعد از بهبودی تاول‌ها، دلمه‌ها شروع می‌شوند و در پایان، پوست بهبود می‌یابد.

دوره کمون یا نهفتگی آبله مرغان به طور معمول بین دو تا سه هفته (بیشتر ۱۴ تا ۱۶ روز) است؛ مدت زمان انتقال آبله مرغان به طور معمول یک تا دو روز قبل از ظهور دانه‌های پوستی و حداکثر پنج روز پس از ظهور اولین تاول است.

باید مد نظر داشت که زمان انتقال آبله مرغان در افراد دارای نقص ایمنی ممکن است طولانی‌تر باشد، احتمال وقوع حملات ثانویه در افراد آلوده‌ای که در یک خانه زندگی می‌کنند بین ۷۰ تا ۹۰ درصد است؛ بیماران زونا می‌توانند این بیماری را تا یک هفته پس از ایجاد بثورات پوستی به دیگران انتقال دهند و بدن آلوده می‌تواند ۱۰ تا ۲۱ روز پس از تماس، علائم آبله مرغان را نشان دهد و بیمار شود.

عوارض جانبی آبله مرغان
آبله مرغان به طور معمول یک بیماری خفیف است، اما در عین حال می‌تواند جدی باشد، عوارض جانبی این بیماری عبارتند از:

عفونت‌های باکتریایی پوست
کم آب شدن بیش از حد بدن
ذات الریه
سندروم ری
التهاب مغز (آنسفالیت) و در برخی مواقع افرادی که به طور مداوم آسپرین مصرف می‌کنند

درمان آبله مرغان چیست؟
دوره بیماری آبله مرغان بین پنج تا ۱۰ روز است، اما به دلیل وجود ضایعات خارش دار طولانی‌تر به نظر می‌رسد، جهت درمان آبله مرغان می‌توان اقداماتی را در خانه انجام داد تا زمانی که دوره بیماری طی شود و بدن بهبود یابد.

در صورتی که با فردی که مبتلا به آبله مرغان است، اما علائمی ندارد، در تماس هستید، پزشک برای شما ایمونوگلوبولین تجویز خواهد کرد، این دارو از آبله مرغان شدید پیشگیری خواهد کرد و در افراد زیر کاربرد دارد:

زنان باردار
افراد سیگاری
افراد مبتلا به ایدز
افرادی که شیمی درمانی یا داروهای استروئیدی را در دوز بالا مصرف می‌کنند.
نوزادان زیر چهار هفته در معرض خطر عوارض ناشی از آبله مرغان هستند.

درمان خارش آبله مرغان
یکی از آزاردهنده‌ترین علائم بیماری آبله مرغان، خارش بثورات پوستی است که باید برای تسکین خارش، پزشک عفونی دارو تجویز کند، به طور معمول استفاده از پمادهای تجویز شده، خارش بدن را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد، می‌توان از لوسیون‌های ضدخارش کالامین و حمام کردن مرتب همراه با جوش شیرین برای کاهش خارش بثورات استفاده کرد.

در صورت ابتلاء به بیماری آبله مرغان، برای بهبودی سریع، به راهنمایی‌های متخصص عفونی توجه و داروها را به موقع مصرف کنید، با توجه به واگیر دار بودن این بیماری، سایر افرادی که با شما در ارتباط هستند برای پیشگیری و کاهش علائم و عوارض بیماری باید دارو مصرف کنند، در طول دوران بیماری به صورت مرتب با آب ولرم دوش بگیرید و از تماس با سایر افراد و بستگان خودداری کنید.

چه چیزهایی برای آبله مرغان خوب است؟
برای مدیریت و کاهش علائم آبله مرغان، انجام راهکارهای زیر خوب است:

استراحت و مراقبت از خود
مراقبت خوب از پوست و بهداشت شخصی، از جمله شست‌وشوی دوره‌ای با آب و صابون
استفاده از سرم یا لوسیون‌های آب‌رسان مانند محصولات حاوی عصاره آلوئه‌ورا، کالاندولا و چای سبز
مصرف مایعات بیشتر مانند آب، آبمیوه‌های طبیعی و سوپ‌های گرم
غذاهای نرم مانند سوپ‌ها، پوره‌ها و مواد آسیاب شده
کمپرس یخ
تغذیه مناسب با مصرف میوه‌ها، سبزیجات، پروتئین‌های سالم و غذاهای غنی از ویتامین‌ها و مواد مغذی

دیدگاهتان را بنویسید