صفحه اصلی > غذا و نوشیدنی : طرز تهیه شیرینی نان برنجی مخصوص عید 1403

طرز تهیه شیرینی نان برنجی مخصوص عید 1403

طرز تهیه شیرینی نان برنجی مخصوص عید 1403

طرز تهیه شیرینی نان برنجی مخصوص عید 1403

شیرینی برنجی یکی از معروف ترین شیرینی های ستنی کشور به خصوص کرمانشاه است. در دستور پخت امروز، به ساده ترین روش ممکن طرز تهیه این شیرینی خوشمزه را به روش خانگی به شما آموزش می دهیم. همانطور که از اسم آن مشخص است، این شیرینی با آرد برنج تهیه می شود.

شیرینی نخودچی، شیرینی کشمشی، شیرینی دانمارکی، شیرینی نارگیلی، شیرینی کلمپه، شیرینی نان برنجی… از شیرینی های پرطرفدار در ایام نوزور می باشند. در این مطلب طرز تهیه شیرینی برنجی آورده شده است با ما همراه باشید. بد نیست بدانید ارزش غذایی و میزان کالری نان برنجی در 100 گرم برابر با 221 کالری می باشد.

طرز تهیه شیرینی نان برنجی مخصوص عید 1403

طرز تهیه شیرینی برنجی عید:

مواد لازم برای شیرینی برنجی :

آرد برنج 500 گرم
پودر قند نرم 180 گرم
روغن جامد صاف شده 250 گرم
زرده ی تخم مرغ 2 عدد
سفیده ی تخم مرغ 1 عدد
 گلاب 3 قاشق غذاخوری
 آب 5 قاشق غذاخوری
 هل پودر شده 1 قاشق مرباخوری
زعفران دم کرده ی غلیظ 2 قاشق مرباخوری

 

طرز تهیه شیرینی نان برنجی مخصوص عید 1403 :

برای طرز تهیه شیرینی نان برنجی، ابتدا پودر قند، روغن جامد صاف شده (ابتدا روغن را روی حرارت ملایم ذوب کنید سپس بگذارید خنک شود)

حدود 2 دقیقه با دور تند همزن بزنید تا کاملا سبک و لطیف شود بعد 2 عدد زرده ی تخم مرغ را اضافه کنید و یک دقیقه با همزن بزنید.

سپس سفیده ی زده شده، گلاب، آب و پودر هل را اضافه کند و یک دقیقه با همزن بزنید در آخر هم به تدریج در سه تا چهار مرحله آرد برنج الک شده با حریر را اضافه کنید

به محض اینکه مواد یکدست شد دیگر نیاز به ورز دادن ندارد خیلی سریع مواد را با لیسک مخلوط کنید تا یک خمیر نرم و تقریبا شلی بدست آید.

سپس خمیر را به 2 قسمت مساوی تقسیم کنید و به یکی از قسمت های خمیر 2 قاشق مرباخوری زعفران دم کرده ی خیلی غلیظ اضافه کنید

کمی ورز بدهید تا رنگ خمیر زرد و یکدست شود بعد خمیرها را جدا گانه در کیسه ی فریزر بگذارید و به مدت 24 ساعت در محیط آشپزخانه قرار بدهید تا استراحت کند.

پس از گذشت 24 ساعت از خمیر به اندازه ی نصف یک گردو بردارید داخل دست گرد کنید و با مهر یا کارد یا به وسیله ی ماسوره روی خمیر شکل بزنید. بعد روی شیرینی ها دانه ی خرفه بپاشید

بر روی سینی فر کاغذ روغنی پهن کنید و شیرینی ها را روی آن قرار بدهید و در فر از قبل گرم شده با دمای 170 درجه به مدت 20-25 دقیقه قرار بدهید. (این مدت زمان به فر شما بستگی دارد که امکان دارد زمان پخت کم یا زیاد شود)

پس از اینکه زیر شیرینی ها طلایی شد شیرینی ها را از فر خارج کنید تا یک ساعت به شیرینی ها دست نزنید زیرا پودر می شوند

پس از یک ساعت از کاغذ روغنی جدا کنید و در ظرف درب بسته یا در ظرف سرو قرار بدهید ماندگاری شیرینی ها در ظرف درب بسته در جای خشک و خنک حدودا 3 ماه می باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید