صفحه اصلی > سلامتی : علل و روش های درمان گرفتگی بینی

علل و روش های درمان گرفتگی بینی

علل و روش های درمان گرفتگی بینی

علل و روش های درمان گرفتگی بینی

گرفتگی بینی بسیار رایج است، بارها با این مسئله مواجه می شویم که بینی ما به دلیل سرماخوردگی، سرفه یا برخی مشکلات دیگر دچار گرفتگی می شود. گاهی اوقات انسداد بینی می تواند به دلیل ذخیره شدن مایعات در مجرای بینی نیز باشد، به خصوص زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید مشکل ایجاد می کند.
علل و روش های درمان گرفتگی بینی

سینوس ها چیست؟

سینوس ها فضاهای هوایی در جمجمه شما هستند که با غشاهای مخاطی پوشانده شده اند. اکثر مردم چهار مجموعه سینوس بینی دارند:

– دو سینوس در پیشانی بالای چشم

– یکی در داخل هر گونه

– گروهی از آنها به نام سینوس های اتموئید در پشت پل بینی قرار دارند.

– گروه دیگری در پشت بینی و زیر مغز به نام سینوس اسفنوئید

سینوس ها مانند اثر انگشت هستند در همه افراد متفاوت هستند. برخی از افراد سینوس پیشانی ندارند یا فقط یک سینوس دارند.

سینوزیت چیست؟

سینوزیت، التهاب در سینوس های شماست. ساختارهای ریز مو مانندی به نام مژک (در اینجا بزرگ شده) مخاط را در غشاهای سینوسی و به سمت خروجی حرکت می دهند. تمام حفره های سینوسی شما به بینی شما متصل می شوند تا تبادل آزاد هوا و مخاط را امکان پذیر کنند. عفونت ها یا آلرژی ها بافت های سینوس را ملتهب، قرمز و متورم می کند.

احتقان بینی و فشار سینوس دلایل زیادی دارد: سرماخوردگی ، آنفولانزا و آلرژی که در این مطلب به چند مورد اشاره می‌کنیم. محرک های شما هر چه که باشند، علائم می تواند به شما برسد.

در واقع چه چیزی باعث گرفتگی بینی و سینوس ها شده است؟ هنگامی که سرماخوردگی یا آلرژی دارید ، غشاهای پوشاننده مجرای بینی شما ملتهب و تحریک می شوند. آنها شروع به تولید مخاط بیشتری می کنند تا هر چیزی که باعث تحریک می شود، مانند یک آلرژن، خارج شود.

از این نکات برای احساس بهتر و راحت تر نفس کشیدن استفاده کنید.

نشانه های رایج سینوزیت

علائم و نشانه های رایج سینوزیت مزمن عبارتند از:

– التهاب بینی

– ترشحات غلیظ و تغییر رنگ از بینی (آبریزش بینی)

– تخلیه پشت گلو (تخلیه پس از بینی)

– انسداد یا گرفتگی (احتقان) بینی که باعث مشکل در تنفس از طریق بینی می شود.

– درد، حساسیت و تورم در اطراف چشم‌ها، گونه‌ها، بینی یا پیشانی

– کاهش حس بویایی و چشایی

 

سایر علائم و نشانه ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

– گوش درد

– سردرد

– درد در فک بالا و دندان

– رفع سرفه یا گلو

– گلو درد

– بوی بد دهان

– خستگی

سینوزیت مزمن و سینوزیت حاد علائم و نشانه های مشابهی دارند. اما سینوزیت حاد عفونت موقت سینوس ها است که اغلب با سرماخوردگی همراه است. علائم و نشانه های سینوزیت مزمن حداقل 12 هفته طول می کشد، اما ممکن است قبل از ایجاد سینوزیت مزمن چندین دوره سینوزیت حاد داشته باشید. تب یکی از علائم سینوزیت مزمن نیست، اما ممکن است شما با سینوزیت حاد همراه باشید.

درمان های خانگی گرفتگی بینی و سینوسها

هنگامی که بینی و سینوس شما می گیرد، روی مرطوب نگه داشتن مجاری بینی و سینوس های خود تمرکز کنید. اگرچه گاهی اوقات مردم فکر می کنند که هوای خشک ممکن است به رفع آبریزش بینی کمک کند ، اما در واقع اثر معکوس دارد. خشک شدن غشاها آنها را بیشتر تحریک می کند.

برای مرطوب نگه داشتن مجرای بینی، می توانید:

– از یک مرطوب کننده یا دستگاه بخور استفاده کنید.

– دوش طولانی بگیرید یا بخور از یک ظرف آب گرم (اما نه خیلی داغ) تنفس کنید.

– مایعات زیاد بنوشید. این کار باعث رقیق شدن مخاط شما می شود که می تواند به جلوگیری از انسداد سینوس ها کمک کند.

– از اسپری بینی استفاده کنید. این آب نمک است و به جلوگیری از خشک شدن مجرای بینی شما کمک می کند.

– دستگاه شستشوی بینی را امتحان کنید. از آب مقطر، استریل یا H2O که جوشانده و خنک شده است برای تهیه محلول شستشو استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده دستگاه آبیاری را بشویید و بگذارید در هوا خشک شود.

– یک حوله گرم و مرطوب روی صورت خود قرار دهید. ممکن است ناراحتی را از بین ببرد و مجرای بینی شما را باز کند.

– آرامش خود را حفظ کنید و شب روی چند بالش دراز بکشید. بالا نگه داشتن سر ممکن است تنفس را راحت تر کند.

– از استخرهای کلردار خودداری کنید. آنها می توانند مجرای بینی شما را تحریک کنند.

– بینی خود را به روش صحیح خالی کنید: به آرامی، به طوری که مخاط را به گوش یا سایر قسمت های سینوس های خود وارد نکنید و به یک دستمال یکبار مصرف وارد کنید تا میکروب ها را پخش نکنید. پس از آن دست های خود را بشویید.

داروهای OTC برای  گرفتگی بینی و سینوسها

این داروها نیازی به نسخه ندارند و می توانند به کاهش علائم شما کمک کنند:

ضد احتقان ها:

این داروها به کاهش تورم مجرای بینی و کاهش گرفتگی و فشار سینوسی کمک می کنند. آنها به صورت اسپری بینی مانند نافازولین (پرایوین)، اکسی متازولین ( نوستریلا ، اسپری بینی ویکس سینوس ) ، یا فنیل افرین (نئو سینفرین ، سینکس ، راینال ) عرضه می شوند. آنها همچنین به عنوان قرص، مانند فنیل افرین ( Sudafed PE، و… ) و pseudoephedrine) Sudafed ) عرضه می شوند.

دستورالعمل های استفاده از آنها را دنبال کنید. بیش از یک هفته بدون مشورت با پزشک از داروهای ضد احتقان که از طریق خوراکی مصرف می کنید استفاده نکنید. شما نباید بیش از 3 روز از اسپری بینی ضد احتقان استفاده کنید، در غیر این صورت ممکن است احتقان شما را بدتر کند. همچنین، آنها می توانند فشار خون شما را افزایش دهند، بنابراین در صورت داشتن هرگونه مشکل سلامتی یا مصرف داروهای دیگر ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. هرگز داروهای ضد احتقان یا داروهای سرماخوردگی بدون نسخه را به کودکان زیر 4 سال ندهید.

آنتی هیستامین ها:

اگر آلرژی پشت گرفتگی بینی و فشار سینوسی شما باشد، کنترل آن علائم شما را کاهش می دهد. به دنبال داروهای آلرژی باشید که دارای آنتی هیستامین برای تسکین عطسه همراه با ضد احتقان برای احتقان و فشار سینوسی هستند.

اسپری بینی استروئیدی:

اسپری بینی می توانند به گرفتگی آلرژی کمک کنند. از پزشک خود بپرسید که آیا باید از مواردی استفاده کنید که می توانید بدون نسخه بخرید. ممکن است چند روز طول بکشد تا شروع شوند، بنابراین قبل از بروز علائم شروع کنید و در طول فصل آلرژی خود از آنها استفاده کنید.

منتول:

پمادهای دارویی همچون منتول می توانند به شما در تنفس بهتر کمک کنند. می توانید آنها را روی سینه یا لب بالایی خود بمالید. همچنین می‌توانید انواعی را که در آب گرم قرار می‌دهید و بخور آن را تنفس کنید، خریداری کنید، که به باز شدن راه‌های هوایی شما کمک می‌کند.

مسکن ها:

اگرچه آنها احتقان را از بین نمی برند، اما مسکن هایی مانند استامینوفن ، ایبوپروفن و ناپروکسن می توانند درد ناشی از فشار سینوسی را کاهش دهند. دستورالعمل های دوز روی برچسب را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید