صفحه اصلی > مسافرت : هتل های سنتی چه ویژگی هایی دارند؟

هتل های سنتی چه ویژگی هایی دارند؟

هتل های سنتی چه ویژگی هایی دارند؟

هتل های سنتی چه ویژگی هایی دارند؟

هتل های سنتی چه ویژگی هایی دارند؟

ویژگی هتل سنتی خوب چیست و چه تفاوتی با هتل های مدرن دارند؟

هتل های سنتی آینه ای از سبک زندگی و معماری سنتی ایرانیان هستند که به منظور حفظ اصالت و فرهنگ گذشته ایران زمین ساخته شده اند. در این مطلب از ستیکا شما را با خصوصیات هتل های سنتی آشنا می کنیم.

سفرهای چند روزه نیاز به اقامت و اسکان در شهر یا کشور مقصد دارند. امروزه هتل ها و اقامتگاهی های گردشگری با تنوع بسیار زیاد و به شکل سنتی و مدرن و لوکس در همه جا خودنمایی میکنند.

کسانی که به معماری سنتی و قدیمی علاقه دارند ترجیحشان این است که به جای استفاده از هتل های مدرن از هتل های سنتی و قدیمی که با معماری و تزینات سنتی هستند استفاده کنند و اقامت و گذراندن شب در هتل های سنتی که معمولا در خانه های تاریخی با معماری قدیمی افتتاح شده اند شب را ترجیح می دهند.

هتل های سنتی یا در خانه های سنتی با قدمت تاریخی با معماری های اصیل ایرانی افتتاح شده اند یا این که به شکل سنتی ساخته شده اند و سبک زندگی مردمان گذشته منطقه را شبیه سازی کرده اند.

در هتل های سنتی ایران با توجه به درجه هتل امکانات رفاهی به روز و تکنولوژی و خدمات اینترنت در اختیار میهمانان قرار می گیرد و به عبارتی مهمانان نیازی به نگرانی در این زمینه ندارند.

در ادامه مقاله درباره هتل های سنتی و تفاوتشان با هتل های مدرن بیشتر با هم صحبت میکنیم.

 

هتل های سنتی چه ویژگی هایی دارند؟

هتل سنتی چیست؟

هتل های سنتی به هتل هایی گفته می شود که به سبک و سیاق معاری سنتی گذشتگان منطقه خود ساخته شده اند و حسی نوستالژی برای مسافران بوجود می آورند.

گوشه گوشه معماری هتل های سنتی نشانی در دل تاریخ دارد و نقش و نگارها و گچ بری ها و آینه کاری های بی نقصشان در کنار حوض های فیروزه ای با فواره های زیبا ، پنجره های رنگارنگ و ستون های پر شما ویژگی اصلی هتل های سنتی محسوب می شوند که نشان دهنده تمدن و اصالت کهن ایران زمین هستند.

در سراسر کشور زیبا و پهناور ایران معماری زیبای هنرمندان ایرانی را میتوانید با چشمانتان ببینید. یکی از روشهای حفظ و معرفی هنر اصیل معماری ایرانی ساخت هتل ها به سبک سنتی و افتتاح اقامتگاه ها در بناهای تاریخی است. هر شهر ایران در گذشته سبک مماری خاصی داشته است بنابراین هتل های سنتی این شهرها هم از همین سبک خاص معماری پیروی میکنند.

به عنوان مثال معماری زیبای هتل های سنتی اصفهان منحصر به فرد است و در هیچ شهر دیگری نمیتوانید مشابه آن را بیابید همانطور که هتل های سنتی شمال ایران هم ظاهری منحصر به فرد دارند و با المان های خاص و چوبی ساخته شده اند و هتل های سنتی یزد که با بادگیرهایشان شناخته می شوند.

خانه های قدیمی هم که امروزه به عنوان خانه های بومگردی محل اقامت مسافران شده اند را هم میتواند جزو زیر مجموعه هتل های سنتی به حساب آورد.

هتل های سنتی چه ویژگی هایی دارند؟

تفاوت هتل های سنتی با مدرن

شاید در نگاه اول تصور کنید تفاوت هتل های سنتی و مدرن در ظاهر آن ها است ولی باید بگوییم که اصلی ترین تفاوت بین هتل های سنتی و مدرن ، زیرساخت آنها است.

به عنوان مثال هتلهای سنتی برجسته ای در استان اصفهان و یزد وجود دارند که در عمارت های قدیمی افتتاح شده اند و دارای المان های قدیمی معماری اصیل ایرانی هستند.

در این هتل ها معمولا در بخش مرکزی فضایی برای استراحت ، رستوران و کافی شاپ در نظر گرفته شده است و اتاق ها در اطراف این مرکز واقع شده اند ولی در هتل های مدرن فضای هتل به صورت چند طبقهساخته می شود و اتاق ها و سوئیت ها در طبقات مختلف قرار دارند و رستوران و کافی شاپ هم در طبقه مخصوص به خود.

هتل های سنتی فضایی دل بازتر دارند و وسایلی که در آنها مورد استفاده قرار میگیرد معمولا از جنس چوب است. مصالح و متریال برای ساخت هتل های سنتی امروزه از چوب ، کاهگل یا دیگر متریال های بومی منطقه است.

معماری هتل های مدرن با توجه به سال ساخت آن ها مشابه هم است ولی معماری استفاده شده در هتل های سنتی کاملا منحصر به فرد است و در عین پیچیدگی هماهنگی و هارمونی بسیار زیبایی دارد.

معماری سنتی ایرانی در هتل های سنتی

یکی از مطرح ترین سبک های معماری در دنیا ، معماری سنتی ایرانی است که توجه گردشگران از سراسر دنیا را به خود جلب میکند و وجود هتل های سنتی یکی از شاخصه های گردشگری ایران به شمار می آید.  از آنجا که سبک ساخت هتل های مدرن تقریبا در همه جا مشابه است بنابراین چیز جدیدی از این نظر برای ارائه به گردشگران خارجی ندارند.

گردشگرن با اقامت در هتل های سنتی میتوانند با سبک معماری برجسته ایرانی و فرهنگ و سنت ایران بیشتر آشنا شوند و تجربه سفری کامل تر را داشته باشند.

اسباب و وسایل هتل های سنتی

از آنجا که هتل های سنتی قرار است نمایی کامل از گذشته را به نمایش بگذارند معمولا از وسایلی که همخوانی کاملی با سبک معماری و زندگی گذشته داشته است در آن ها استفاده می شود حتی نوع لباس کارکنان هتل های سنتی هم به سبک مردم قدیم است ، ورود به هتل های سنتی درست مثل سوار شدن بر ماشین زمان و رفتن به گذشته است و حال و هوایی شیرین به دنبال دارد.

غذای هتل های سنتی

از آنجا که رسالت هتل های سنتی حفظ ارزش ها و تمدن و تاریخ گذشته است ، انواع غذاهای سنتی و بومی و محلی در آنها سرو می شود تا بتوانید بهتر با فرهنگ بومی و محلی آشنا شوید ، غذاهایی که شاید تا به حال آنها را نخورده باشید یا اسمشان را نشینده باشید البته برای آن دسته از افرادی که علاقمند به طعم های همیشگی هستند هم منوی این هتل ها کم نمی گذارد و میتوانید از غذاهای به روز که همه جای ایران طرفدار دارند ، سفارش دهید.

بهترین هتل های سنتی ایران

از آنجا که امارت های تاریخی در شهرهای اصفهان ، شیراز ، کاشان و یزد بسیار زیاد است ، بهترین هتل های سنتی را میتوانید در همین شهرها پیدا کنید. چرا که ساختمان های زیبای تاریخی با معماری اصیل ایرانی در این شهرها تبدیل به هتل هایی لوکس شده اند که ضمن ارائه خدمات مدرن و امروزی حال و هوای سنتی خود را حفظ کرده اند.

هتل های سنتی چه ویژگی هایی دارند؟

دیدگاهتان را بنویسید