صفحه اصلی > سلامتی : آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

آدنوکارسینوما: علل ،علایم ، تشخیص و درمان

آدنوکارسینوما نوعی سرطان است که از سلول‌های اپیتلیال غدد تولیدکننده مایع یا مخاط ایجاد می‌شود. در این مقاله از ستیکا ، به بررسی این بیماری و علائم، عوامل خطر، تشخیص و درمان آن می‌پردازیم.

آدنوکارسینوم (Adenocarcinoma) نوعی سرطان است. در غده هایی که اندام های شما را پوشانده اند، ایجاد می شود. انواع شایع آدنوکارسینوم شامل سرطان سینه، معده، پروستات، ریه، پانکراس و سرطان روده بزرگ است.

 

آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

آدنوکارسینوم می تواند در هر جایی از بدن شما ایجاد شود

 

آدنوکارسینوم چیست؟

اگر به شما گفته شده که آدنوکارسینوم دارید، به این معنی است که سرطانی در غدد شما وجود دارد. این غدد مایعی تولید می کنند که به بدن شما کمک می کند تا عملکردهای مختلفی را انجام دهد. آدنوکارسینوم می تواند در هر جایی از بدن شما ایجاد شود، اما شایع ترین مکان های آن عبارتند از:

• پستان

• پروستات

• پانکراس

• مری

• کولون / رکتوم

• معده

• ریه ها

 

سرطان های آدنوکارسینوما چقدر شایع هستند؟

آدنوکارسینوم شایع ترین نوع سرطان است که اندام های شما را تحت تاثیر قرار می دهد. آدنوکارسینوم مسئول موارد زیر است:

• تقریبا تمام سرطان های پروستات

• اکثر سرطان های سینه

• حدود 96 درصد از سرطان های روده بزرگ

• تقریباً 95 درصد از سرطان های پانکراس

• حدود 40 درصد از سرطان های ریه سلول غیر کوچک

 

آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

آدنوکارسینوم ها می توانند در غدد اندام شما شروع به رشد کنند

 

آدنوکارسینوم چگونه بر بدن من تأثیر می گذارد؟

آدنوکارسینوما در سلول های واقع در غدد که اندام های شما را پوشانده اند (سلول های اپیتلیال غده ای) ایجاد می شود. این سلول ها ترشحات مخاطی، شیره گوارشی یا مایعات دیگر را ترشح می کنند. اگر سلول های غده ای شما شروع به تغییر یا رشد خارج از کنترل کنند، تومورها می توانند تشکیل شوند. برخی از تومورهای موجود در سلول های غدد سرطانی نیستند. به این موارد آدنوم می گویند. با این حال، برخی از تومورهایی که در سلول های غدد تشکیل می شوند سرطانی هستند. این آدنوکارسینوم نامیده می شود.

آدنوکارسینوم ها می توانند در غدد اندام های شما شروع به رشد کنند، اما ممکن است به سایر قسمت های بدن شما نیز سرایت کنند. این به این دلیل است که سلول های سرطانی می توانند از تومور اصلی جدا شده و از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی به سایر نقاط بدن سفر کنند. این ممکن است شامل مغز، کبد، ریه ها، غدد لنفاوی، استخوان و مغز استخوان شما باشد.

 

تفاوت بین آدنوکارسینوم و کارسینوم چیست؟

کارسینوم شایع ترین شکل سرطان است. در بافت اپیتلیال پوست یا اندام های داخلی شما شروع می شود. آدنوکارسینوم یک زیرگروه از سرطان است. در غده هایی که قسمت داخلی اندام های شما را پوشانده اند رشد می کند.

چه چیزی باعث آدنوکارسینوم می شود؟

چند عامل در ایجاد این بیماری نقش دارند. شایع ترین علل آدنوکارسینوم عبارتند از:

• سیگار کشیدن: مصرف دخانیات عامل اصلی آدنوکارسینوم و سایر انواع سرطان است.

قرار گرفتن در معرض سموم مضر در خانه یا محیط کار شما نیز می تواند باعث آدنوکارسینوم شود.

 پرتودرمانی قبلی: اگر در گذشته پرتودرمانی داشته اید، خطر ابتلا به آدنوکارسینوما در شما بیشتر است.

 

علائم رایج آدنوکارسینوما چیست؟

علائم آدنوکارسینوما بسته به ناحیه ای از بدن که تحت تاثیر قرار گرفته است می تواند متفاوت باشد. در ادامه برخی از علایم رایج کارسینوما را برای شما بیان کرده ایم:

 

سرطان پروستات

اغلب اوقات، مردان در اوایل علائم واضحی ندارند. در مراحل پیشرفته، ممکن است متوجه شوید:

 اختلال در نعوظ.

 خون در ادرار شما

 نیاز مکرر به ادرار کردن

 

سرطان پستان

این نوع سرطان اغلب در مراحل اولیه قبل از شروع بیشتر علائم در ماموگرافی یافت می شود. مواقع دیگر، ممکن است متوجه علائم هشدار دهنده خاصی شوید، از جمله:

 تغییر در شکل یا اندازه سینه شما

 تورم سینه

 پوست قرمز یا پوسته پوسته می شود

 مایع خونی از نوک پستان شما نشت می کند

• گودی یا ناهمواری پوست

 

آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

علائم آدنوکارسینوما بسته به محل آن می تواند متفاوت باشد

 

سرطان کولورکتال (کولون)

اگر تومور به اندازه کافی بزرگ نشده باشد، ممکن است هیچ علامتی را متوجه نشوید. حتی اگر سرطان کولورکتال به طور معمول باعث خونریزی در مدفوع شما شود، ممکن است مقدار آن برای دیدن بسیار کم باشد. در اینجا برخی علائم دیگر وجود دارد که باید مراقب آنها باشید:

 درد شکم

 اسهال

 یبوست

 گاز یا نفخ

 کاهش وزن غیر قابل توضیح

 

سرطان پانکراس

اکثر افرادی که سرطان لوزالمعده دارند تا مراحل پایانی علائمی ندارند. اولین علامت هشدار معمولاً درد معده و کاهش وزن است. علائم دیگر عبارتند از:

 سوزش سردل

 تهوع و استفراغ

 احساس نفخ

 از دست دادن اشتها

 کمر درد

 مدفوع که شناور است

 

سرطان ریه

اولین علامت معمولا سرفه مزمن است. ممکن است بزاق و مخاط را با مقدار کمی خون سرفه کنید. علائم دیگر ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 دشواری در تنفس

 درد قفسه سینه

 خس خس سینه

 گرفتگی صدا

 از دست دادن اشتها

 کاهش وزن

 

سرطان مری

 مشکل در بلعیدن

 درد، فشار یا سوزش در قفسه سینه

 سوزش سر دل یا سوء هاضمه

 سرفه کردن

 گرفتگی صدا

 

سرطان معده

 دل درد

 احساس سیری بعد از خوردن مقدار کمی غذا

 مشکل در بلع

 نفخ

 حالت تهوع

 سوزش سر دل یا سوء هاضمه

 

آیا آدنوکارسینوما می تواند به سایر قسمت های بدن من سرایت کند؟

بله. آدنوکارسینوما می تواند به سایر قسمت های بدن شما سرایت کند. این زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های سرطانی از تومور جدا می‌شوند و از طریق جریان خون یا سیستم لنفاوی در سراسر بدن شما حرکت می‌کنند. به این آدنوکارسینوم مهاجم می گویند.

محل گسترش سرطان بستگی به محل شروع سلول های غیر طبیعی دارد. به عنوان مثال، سرطان پانکراس اغلب ابتدا به کبد گسترش می یابد. سرطان سینه اغلب ابتدا به غدد لنفاوی گسترش می یابد. آدنوکارسینوم همچنین می تواند به ریه ها، مغز، استخوان، مغز استخوان و سایر اندام ها گسترش یابد.

 

راههای تشخیص آدنوکارسینوم

پزشک شما برخی از آزمایش های تشخیصی را انجام می دهد. آنها آزمایش های خاصی را براساس محل سرطان انتخاب می کنند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 آزمایشات خون : خون شما می تواند نشانه هایی از سرطان، مانند سطوح بالای آنزیم های خاص را نشان دهد. شما همچنین ممکن است کم خونی ناشی از یک تومور خونریزی دهنده داشته باشید.

 سی تی اسکن: این روش اشعه ایکس تصاویر سه بعدی و دقیق از بافت های داخل بدن شما می گیرد. سی تی اسکن به پزشک شما کمک می‌کند تا ببیند آیا چیزی غیرطبیعی در جریان است یا خیر.

 ام آر آی: این تست تصویربرداری از امواج رادیویی برای گرفتن تصاویری از اندام ها و بافت های شما استفاده می کند.

 بیوپسی: بیوپسی نمونه کوچکی از بافت است که از اندامی که پزشک فکر می کند ممکن است سرطان داشته باشید، گرفته شود. این نمونه بافت به پاتولوژیست فرستاده می شود که آن را زیر میکروسکوپ بررسی می کند تا ببیند آیا سلول های سرطانی وجود دارد یا خیر. بیوپسی می تواند به شما بگوید که آیا سرطان شما فقط در یک اندام است، آیا گسترش یافته و چقدر رشد کرده است.

 

DIFFERENTIATION یعنی چه؟

ممکن است متوجه شوید که در گزارش آسیب شناسی شما کلمه “differentiation” وجود دارد. این به این معنی است که پزشک شما چگونه سلول های سرطانی شما را در زیر میکروسکوپ دیده است. آدنوکارسینوم با differentiation خوب به این معنی است که سلول های سرطانی شما شبیه سلول های طبیعی هستند. این نوع سرطان تمایل به رشد و انتشار کندتر دارد. آدنوکارسینوم با differentiation ضعیف به این معنی است که سلول های سرطانی شما بسیار غیرطبیعی به نظر می رسند. این نوع سرطان معمولاً سریعتر گسترش می یابد

 

آدنوکارسینوم چگونه درمان می شود؟

آدنوکارسینوما در بسیاری از موارد با موفقیت قابل درمان است. میزان بقا بسته به نوع سرطان، محل و مرحله آن متفاوت است. درمان توصیه شده برای شما به محل، اندازه و نوع تومور بستگی دارد. همچنین بستگی به این دارد که آیا سرطان به سایر قسمت های بدن شما گسترش یافته است یا خیر. سه درمان اصلی برای آدنوکارسینوم وجود دارد:

 عمل جراحی: معمولا خط اول درمان آدنوکارسینوما، جراحی برای برداشتن سرطان و برخی از بافت های اطراف آن انجام می شود.

 شیمی درمانی: این درمان شامل استفاده از داروهایی برای از بین بردن سلول های سرطانی است. شیمی درمانی ممکن است در یک ناحیه خاص یا در کل بدن شما استفاده شود.

• پرتو درمانی: اغلب در ترکیب با شیمی درمانی یا جراحی استفاده می شود، پرتودرمانی از تصویربرداری برای هدف قرار دادن تومورهای آدنوکارسینوما استفاده می کند و بافت های سالم را دست نخورده باقی می گذارد.

 

عوارض جانبی درمان آدنوکارسینوما چیست؟

عوارض جانبی درمان آدنوکارسینوما از فردی به فرد دیگر متفاوت است. حتی کسانی که تحت درمان یکسانی قرار می گیرند، می توانند عوارض جانبی متفاوتی را تجربه کنند. برخی از رایج ترین عبارتند از:

• کم خونی

• اسهال

• کبودی

• یبوست

• تورم از مایع اضافی

• درد یا ناراحتی

• حالت تهوع یا استفراغ

• خستگی

• بیخوابی

• هذیان

• از دست دادن اشتها

در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا راه هایی برای کاهش علائم خود بیابید و راحت شوید.

 

آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

در طول درمان یک رژیم غذایی متعادل و مغذی داشته باشید

 

چگونه می توانم در طول درمان از خودم مراقبت کنم؟

انجام درمان سرطان می تواند احساس ناتوانی و ناامیدی در شما ایجاد کند. یکی از راه‌های بازیابی حس کنترل، تمرین مراقبت از خود است. در اینجا چند پیشنهاد وجود دارد:

• یک رژیم غذایی متعادل و مغذی داشته باشید.

• بیرون قدم بزنید.

• برای ماساژ برنامه ریزی کنید.

• یه عالمه استراحت کنید.

• برای فعالیت هایی که شما را برآورده می کند، زمانی پیدا کنید.

• ذهن آگاهی یا مدیتیشن را تمرین کنید.

اگر می خواهید ورزش کنید، مطمئن شوید که قبل از اینکه هر چیز جدیدی را در برنامه روزانه خود بگنجانید، با پزشک خود صحبت کنید. این تضمین می کند که در طول درمان تا حد امکان سالم بمانید.

 

درمان آدنوکارسینوما معمولا چقدر طول می کشد؟

هیچ کتاب قانونی برای مدت زمان درمان سرطان وجود ندارد. برخی از افراد به مدت سه ماه شیمی درمانی می شوند در حالی که برخی دیگر ممکن است یک سال یا بیشتر به آن نیاز داشته باشند.پزشک شما جدول زمانی درمان شما را به تفصیل با شما در میان می گذارد تا بدانید چه انتظاری دارید.

 

چگونه می توانم خطر ابتلا به آدنوکارسینوم را کاهش دهم؟

حتی اگر به طور کلی نمی توانید از سرطان پیشگیری کنید، کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا به میزان قابل توجهی خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهید. انتخاب سبک زندگی سالم بهترین راه برای پیشگیری از آدنوکارسینوم و سایر انواع سرطان است:

• از محصولات تنباکو خودداری کنید.

• فعالیت بدنی داشته باشید.

• وزن سالم را حفظ کنید.

• از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید.

• به طور منظم به پزشک خود مراجعه کنید.

 

آدنوکارسینوما چه نوع سرطانی است که می‌تواند در هر جایی رخ دهد

درمان آدنوکارسینوم بسته به نوع، محل و اندازه تومور متفاوت است

 

سوالات متداول درباره آدنوکارسینوم

1. آیا آدنوکارسینوم کشنده است؟

پیش آگهی آدنوکارسینوم بسته به نوع، محل و اندازه تومور متفاوت است. سرطان هایی که تشخیص آنها در مراحل اولیه دشوار است، احتمالاً کشنده تر از سرطان هایی هستند که در مراحل اولیه قابل تشخیص هستند.

2. آدنوکارسینوم چگونه ایجاد می شود؟

هنگامی که سلول های غده ای شما شروع به رشد و تقسیم غیرقابل کنترل می کنند، تومور تشکیل می شود. اگر این تومور سرطانی باشد، به آن آدنوکارسینوم می گویند.

3. آیا آدنوکارسینوم قابل درمان است؟

بله، آدنوکارسینوم در بسیاری از موارد قابل درمان است. با تشخیص زودهنگام و درمان مناسب، بسیاری از افراد مبتلا به آدنوکارسینوم می توانند زندگی طولانی و سالمی داشته باشند.

4. میزان بقای آدنوکارسینوما چقدر است؟

میزان بقای آدنوکارسینوم به نوع، مرحله و محل آن بستگی دارد. این یک تخمین است که بر اساس نتایج قبلی افراد دیگر است. نرخ بقای نسبی نشان می دهد که آیا این بیماری عمر را کوتاه می کند یا خیر.میزان بقا به این معنی است که درصد افرادی که پس از تشخیص سرطان زنده می مانند. این میزان بر اساس گروه بزرگی از افراد مبتلا به همان نوع و مرحله سرطان محاسبه می شود.

5. چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر علائم بیش از دو هفته طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید. اگر علائم در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کرد، فوراً یک قرار ملاقات تعیین کنید.

6. آیا آدنوکارسینوم عود می کند؟

آدنوکارسینوم می تواند عود کند، به خصوص اگر در مراحل پیشرفته تشخیص داده شود. عود معمولاً در طی چند سال پس از درمان اولیه رخ می دهد.

7. آیا آدنوکارسینوم مسری است؟

خیر، آدنوکارسینوم مسری نیست. این یک بیماری است که در سلول های بدن شما ایجاد می شود و نمی تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

 

سخن پایانی درباره آدنوکارسینوما

آدنوکارسینوما نوعی سرطان است که از سلول‌های اپیتلیال غدد تولیدکننده مایع یا مخاط ایجاد می‌شود. این سرطان می‌تواند در هر قسمتی از بدن که دارای غدد تولیدکننده مایع یا مخاط باشد، رخ دهد. شایع‌ترین محل‌های آدنوکارسینوما عبارتند از: پستان، روده بزرگ، ریه، پروستات و معده. علائم آدنوکارسینوما بسته به محل تومور اولیه متفاوت است. برخی از علائم شایع آدنوکارسینوما عبارتند از: توده، خونریزی، تغییر در مدفوع یا ادرار، درد، کاهش وزن و خستگی.

اگر آدنوکارسینوما در شما تشخیص داده شده است، ممکن است احساس شوک، غمگینی یا ناامیدی کنید. یادگیری هر چیزی که می توانید در مورد تشخیص خود بیاموزید می تواند شما را برای گزینه های درمانی احتمالی آماده کند و به شما قدرت دهد که مراقبت های بهداشتی خود را تحت کنترل بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید