صفحه اصلی > فشن : از مد آندروژین چه میدانید ؟

از مد آندروژین چه میدانید ؟

از مد آندروژین چه میدانید ؟

از مد آندروژین چه میدانید ؟

از مد آندروژین چه میدانید ؟

آشنایی با تاریخچه ی مد آندروژین و تصاویر مد آندروژین

اکنون سبک های مد آندروژین (سبک مد زنانه-مردانه) در صنعت مد جایگاه ویژه ای برخوردار شده اند. رسانه های ژاپن، کره و چین در تبلیغات مد از ویژگیهای مثبت مردان و مدل های آراسته و آرایش برخوردار هستند.

مد آندروژین چیست؟

سبک های مد آندروژین در حال حاضر مد هستند. اگر با این اصطلاح آشنا نیستید، ممکن است فکر کنید که مد آندروژین یک مفهوم جدید است. با این حال، منشا مد آندروژین را می توان به قرن هفدهم ردیابی کرد. اما، برای درک توسعه مد آندروژین، ابتدا باید این اصطلاح را تعریف کنیم.

اصطلاح Androgynous از کلمه لاتین “androgyne” گرفته شده است که ترکیبی از ویژگی های جسمی مرد و زن را توصیف می کند.

« مد آندروژین » به معنای لباس و لوازم جانبی طراحی شده برای جلوگیری از ایجاد تمایز بین ویژگی‌های فیزیکی مردانه و زنانه و بیان هویت جنسی غیر دوتایی است.

و برای تعریف آن ابتدا باید به ریشه کلمه androgynous نگاه کرد. همچنین، در زمینه مد، متوجه خواهیم شد که یک فرد آندروژین چیست.

 

“ANDROGYNOUS” چیست ؟

Androgynous از کلمه لاتین “androgyne” گرفته شده و ریشه یونانی دارد. کلمه یونانی از andras (مرد) و gune (زن) ساخته شده است. این کلمه که AN-druh-jin تلفظ می شود، ترکیبی از ویژگی های فیزیکی مرد و زن را توصیف می کند.

امروزه، آندروژین ها هویتی را در زیر چترهای غیر باینری و ترنسجندر توصیف می کنند. اکنون، این ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد، بنابراین به طور خلاصه تفاوت بین جنس و جنسیت را توضیح خواهیم داد.

تفاوت بین جنس و جنسیت چیست؟

به گفته سازمان بهداشت جهانی، جنس یک ویژگی بیولوژیکی است، در حالی که جنسیت یک ساختار اجتماعی است. به این ترتیب، بر اساس تجربیات، ادراک از خود و رفتار افراد، در نحوه تجربه جنسیت افراد تفاوت هایی وجود دارد.

 

از مد آندروژین چه میدانید ؟

سبک مد آندروژین

 

فرد آندروژین چیست؟

در این پرتو، آندروژین ها هویتی را انتخاب می کنند که می تواند به عنوان ترکیبی از هر دو یا هیچ یک از جنسیت های کلاسیک باینری (مرد، زن) توضیح داده شود. با این حال، آندروژینی اغلب در رابطه با جنسیت یا هویت جنسی استفاده می شود.

به طور کلی، آندروژین ها خود را اینگونه توصیف می کنند: بین زن و مرد، بین مذکر و مؤنث؛ “در بین” جنسیت مرد و زن. یا نه مؤنث و نه مذکر.

از مد آندروژین چه میدانید ؟

مدل لباس مد آندروژین

خاستگاه مد آندروژین

در طول تاریخ، سبک های لباس پوشیدن، بر اساس ساختارهای اجتماعی، بر اساس جنسیت تحمیل می شد. به عنوان مثال، شلوار به طور سنتی یک نوع لباس مردانه بود که برای زنان مورد توجه نبود. با این حال، سازه های اجتماعی خوب عمل نمی کنند، به خصوص وقتی صحبت از صنایع خلاق به طور کلی و مد به طور خاص می شود.

 

از مد آندروژین چه میدانید ؟

مد آندروژین چیست ؟

 

اولین نشانه های سبک های مد آندروژینی «سرکش» در انگلستان و فرانسه پدیدار شد. مد آندروژینی که در ابتدا به عنوان نوعی لباس پوشیدن انحصاری مورد توجه قرار گرفت، روشی ارجح برای برجسته کردن طبقه اشراف از نظر بصری بود.

در طول دهه 1800، تحت تأثیر انقلاب صنعتی و یونیفرم هایی که با خود به همراه داشت، یکنواختی سبک بین زن و مرد شروع به افزایش یافت.

این جابجای توسط ارتش که جاسوسان زن را به خدمت گرفته بود، تسریع کرد، که مجبور بودند یونیفورم های ویژه ای متشکل از ژاکت و لباس روی شلوار بپوشند.

از مد آندروژین چه میدانید ؟

مدل لباس های مد آندروژین

پیشگامان مد آندروژین

زمانی که زنان احساس کردند لباس هایشان اجراها و فعالیت های روزانه شان را محدود می کند، مد آندروژین شروع به جمع آوری کرد. این جنبش زمانی که فعالان زن ظهور کردند و شروع به پوشیدن لباس های مردانه کردند، محبوبیت زیادی به دست آورد. بهترین نمونه لوئیزا کاپتیلو، یک فعال حقوق زنان و اولین زنی در پورتوریکو است که کت و شلوار مردانه و کراوات پوشیده است.

از مد آندروژین چه میدانید ؟

مدل لباس های استایل آندروژین

به آرامی، زنان شروع به درک لباس های پوشیده توسط مردان کردند که بسیار راحت تر است. در مقایسه با لباس زنانه، شلوار مردانه برای فعالیت بدنی و حرکت عمومی عالی بود.

از مد آندروژین چه میدانید ؟

لباس های شیک استایل آندروژین

الیزابت اسمیت میلر یکی از اولین طراحانی است که با ابداع یک مدل شلوار منحصربفرد که بعداً “Bloomer” نامیده شد، به این حرکت پرداخت. الیزابت برای اولین بار “این سبک منحصر به فرد” را به پسر عمویش الیزابت کدی استانتون، یک حق رأی آمریکایی، فعال اجتماعی، طرفدار لغو قانون، و چهره برجسته جنبش اولیه حقوق زنان نشان داد. کدی از ظاهر و آزادی حرکت و تجربه اش از پوشیدن شلوار بسیار تحت تأثیر قرار گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید