صفحه اصلی > سلامتی : از کاربرد رادیولوژی بیشتر بدانیم

از کاربرد رادیولوژی بیشتر بدانیم

از کاربرد رادیولوژی بیشتر بدانیم

از کاربرد رادیولوژی بیشتر بدانیم

از کاربرد رادیولوژی بیشتر بدانیم

رادیولوژی چیست و چه کاربردی دارد؟

رادیولوژی شاخه ای از پزشکی است که از فناوری تصویربرداری برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می کند. رادیولوژی را می توان به دو حوزه مختلف تقسیم کرد، رادیولوژی تشخیصی و رادیولوژی مداخله ای. به پزشکانی که در رادیولوژی تخصص دارند رادیولوژیست می گویند.

رادیولوژی چیست؟

رادیولوژی که به عنوان تصویربرداری تشخیصی نیز شناخته می شود، مجموعه ای از آزمایشات است که از قسمت هایی از بدن عکس یا تصویر می گیرد. این رشته شامل دو حوزه ، رادیولوژی تشخیصی و رادیولوژی مداخله ای است که هر دو از انرژی تابشی برای تشخیص و درمان بیماری ها استفاده می کنند.

در حالی که چندین آزمایش تصویربرداری مختلف وجود دارد ، برخی از رایج ترین آنها عبارتند از اشعه ایکس، MRI، سونوگرافی، سی تی اسکن و اسکن PET.

رادیولوژیست به نتیجه یک آزمایش تصویربرداری خاص نگاه می کند تا تصویر مرتبطی را که تشخیص را ارزیابی و پشتیبانی می کند، بیابد. این افراد معمولاً پزشکانی با آموزش بسیار تخصصی متمرکز بر تفسیر تصویربرداری پزشکی هستند. فن‌آوران رادیولوژیک نیز در این فرآیند کمک می‌کنند، زیرا از ماشین‌ها در طول تولید تصویر استفاده و مدیریت می‌کنند. پس از انجام آزمایش های تصویربرداری، رادیولوژیست ها گزارش هایی از تفسیر خود را به پزشکان بالینی ارجاع می دهند.

 

از کاربرد رادیولوژی بیشتر بدانیم

تاریخچه رادیولوژی

 

تاریخچه رادیولوژی

رادیولوژی در آلمان در سال 1895 آغاز شد، زمانی که ویلهلم کنراد رونتگن یک لوله پرتو کاتدی پر انرژی و ضد نور ساخت که زمانی که چند فوت دورتر از صفحه نمایش رنگ شده با مواد فلورسنت قرار می گرفت، شروع به فلورسانس می کرد. او می‌دانست که صفحه نمایش به پرتوهای ناشناخته‌ای که در سراسر اتاق منتقل می‌شود، پاسخ می‌دهد که او آن را «اشعه ایکس» نامید. پس از کشف رونتگن، مردم شروع به ایجاد تصاویر رادیوگرافی کردند که به عنوان یک انفجار پرتوهای یونیزان شروع شد و یک تصویر کنتراست روی یک قطعه فیلم ایجاد کرد.

 

چرا رادیولوژی مهم است؟

رادیولوژی برای تشخیص بسیاری از بیماری ها به ویژه سرطان ضروری است. تشخیص زودهنگام زندگی را نجات می دهد. در بسیاری از موارد، تشخیص زودهنگام می‌تواند جان بیماران را نجات دهد، از جمله بیماران مبتلا به سرطان. پزشکان نمی توانند بدون تصویربرداری تشخیصی به طور مؤثر بیماران را مدیریت کنند، به همین دلیل است که برای یافتن تشخیص و دوره درمان مناسب به رادیولوژی متکی هستند.

هر بخش در حوزه مراقبت های بهداشتی به رادیولوژی متکی است، از جمله:

– عمل جراحي

– اطفال

– زنان و زایمان

– انکولوژی

– تروما

– طب اورژانسی

– بیماری عفونی

 

از کاربرد رادیولوژی بیشتر بدانیم

کاربرد رادیولوژی

 

رادیولوژی برای چه مواردی استفاده می شود؟

رادیولوژی برای طیف وسیعی از شرایط استفاده می شود و بسته به نوع رادیولوژی و آزمایش تصویربرداری دقیق مورد استفاده طبقه بندی می شود. آزمایشات مختلف تصویربرداری عبارتند از:

 

اشعه ایکس برای مشاهده استخوان ها، قفسه سینه یا شکم.

 

• CT (توموگرافی کامپیوتری): CT با استفاده از دستگاهی به شکل دونات، چندین زوایای اشعه ایکس از بیمار را می گیرد، سپس تصاویر پردازش شده توسط کامپیوتر ایجاد می کند.

 

• MRI (تصویربرداری تشدید مغناطیسی): MRI از میدان های مغناطیسی و امواج رادیویی با پردازش کامپیوتری برای ایجاد تصاویر استفاده می کند.

 

• ماموگرافی: اشعه ایکس با قدرت ویژه که به بافت سینه نگاه می کند.

 

• اولتراسوند: سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر متحرکی استفاده می کند که بر روی مانیتور نمایش داده می شود، که معمولاً برای اکوکاردیوگرام و معاینه رحم در دوران بارداری استفاده می شود.

 

• فلوروسکوپی: اشعه ایکس که تصاویر متحرک بدن را در زمان واقعی ایجاد می کند. این تصویربرداری برای بسیاری از روش ها، به ویژه آنهایی که دستگاه گوارش را درگیر می کنند، حیاتی است.

 

• پزشکی هسته ای:  اینها مواد رادیواکتیو کوتاه اثر هستند که از فرآیندهای بدن نور تولید می کنند. یک دوربین نور را جمع‌آوری می‌کند، بنابراین رایانه می‌تواند آن را پردازش کرده و یک تصویر ایجاد کند.

 

رادیولوژی تشخیصی از این نتایج تصویربرداری برای شناسایی طیف گسترده ای از مشکلات، از شکستگی استخوان گرفته تا بیماری های قلبی و لخته شدن خون استفاده می کند. رادیولوژی مداخله ای همچنین از تصویربرداری مانند سی تی اسکن ، ام آر آی و سونوگرافی برای هدایت روش های پزشکی استفاده می کند. بیماران معمولاً در طول این روش‌ها بیدار هستند، چه برای درمان سرطان، کمردرد یا مشکلات کبدی و کلیوی باشد. در برخی موارد رادیولوژی مداخله ای نیاز به جراحی و اسکوپ را برطرف می کند.

 

از کاربرد رادیولوژی بیشتر بدانیم

خطرات اشعه ایکس رادیولوژی

 

عوارض جانبی و موارد منع رادیولوژی

از آنجایی که اشعه ایکس و سی تی اسکن اشکالی از تابش یونیزان هستند (الکترون ها را از اتم ها جدا می کنند و می توانند باعث آسیب DNA شوند)، ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهند.

این موضوع در مورد روش هایی مانند سی تی یا فلوروسکوپی بیشتر از اشعه ایکس ساده و در کودکان نگران کننده تر از بزرگسالان است. با روش های رادیولوژی، مهم است که خطرات و مزایای تصویربرداری را سنجید و جایگزین های احتمالی را در صورت وجود در نظر گرفت.

روش‌های مداخله‌ای مختلف نیز می‌توانند خطراتی را به همراه داشته باشند، و مهم است که این موارد را با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود در میان بگذارید.

 

مطالب مرتبط :

عوارض دندان عقل بر دندان های دیگر

عوارض دندان عقل بر دندان های دیگر در گذشته تنها دندان‌های فاسد…

۴ بهمن ۱۴۰۲

روش های پیشگیری بارداری در مردان

روش های پیشگیری بارداری در مردان البته هریک از این روش‌ها با…

۴ بهمن ۱۴۰۲

انواع تنگی نفس و روش های تشخیص آنها

انواع تنگی نفس و روش های تشخیص آنها تنگی نفس کوششی این…

۴ بهمن ۱۴۰۲

روش های میکروب زدایی دهان و دندان

روش های میکروب زدایی دهان و دندان از جمله لوازم بهداشتي كه…

۴ بهمن ۱۴۰۲

روش های پیشگیری و علائم تشخیص وبا

روش های پیشگیری و علائم تشخیص وبا وَبا بیماری است که از…

۴ بهمن ۱۴۰۲

علت خال های بزرگ و خطرات آن

علت خال های بزرگ و خطرات آن گاهی زیبا هستند و توجه…

۴ بهمن ۱۴۰۲

علائم و نشانه های آپاندیس

علائم و نشانه های آپاندیس آپاندیس ظاهرا کاری واقعی را بدن انجام…

۴ بهمن ۱۴۰۲

نکاتی درباره مصرف کورتون

نکاتی درباره مصرف کورتون استئوپروز یکی از عوارض شایع مصرف استروئیدها است…

۳ بهمن ۱۴۰۲

دیدگاهتان را بنویسید