صفحه اصلی > چهره ها : بیوگرافی مسعود پزشکیان + زندگی نامه

بیوگرافی مسعود پزشکیان + زندگی نامه

بیوگرافی مسعود پزشکیان + زندگی نامه

مسعود پزشکیان که این روزها کاندیداتور ریاست جمهوری ایران شده است او نماینده مجلس تبریز می باشد .

مسعود پزشکیان (زادهٔ ۷ مهر ۱۳۳۳) سیاستمدار و پزشک ایرانی است که به‌عنوان نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو در دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی فعالیت می‌کند و در دوره‌های هشتم، نهم، دهم و یازدهم نیز نماینده همین حوزه انتخابیه بوده است.

پزشکیان در دوره دهم، نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی بود و در دولت هشتم سمت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را برعهده داشت. وی در انتخابات ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ با کسب رتبه دوم برای بار پنجم نماینده دوره دوازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو) گردید. او نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۳ است.

مسعود پزشکیان متولد هفتم مهر ماه سال 1333 در شهرستان مهاباد از توابع آذربایجان غربی است .

این سیاستمدار اصلاح طلب ، تحصیلات ابتدایی خود را در مهاباد گذراند. در مقطع هنرستان کشاورزی خواند و دیپلمش از هنرستانی در آذربایجان غربی و در رشته صنایع غذایی گرفت.

در سال 52 برای خدمت سربازی به زابل اعزام شد . در دوران سربازی به پزشکی علاقمند شد . بنابراین در سال 54 دیپلم دیگری در رشته علوم تجربی گرفت. مسعود پزشکیان نهایتا در سال 55 در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز قبول شد .

پزشکیان تحصیلات ابتدایی خود را در زادگاهش مهاباد طی کرد و سپس به مرکز استان رفته و در هنرستان کشاورزی ارومیه، دیپلم صنایع غذایی گرفت. پس از اخذ دیپلم، در سال ۱۳۵۲ جهت انجام خدمت سربازی به شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان منتقل شد و در همین دوره بود که به پزشکی علاقه پیدا کرد و در نتیجه در سال ۱۳۵۴ و پس از اتمام خدمت سربازی، دیپلم دوم خود را در رشته طبیعی (علوم تجربی) اخذ کرد و در سال ۱۳۵۵ در رشتهٔ پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز پذیرفته شد.

در سال 64 پزشکی عمومی را به پایان رساند و در دانشکده ی پزشکی به عنوان استاد فیزیولوژی به تدریس پرداخت. 5 سال بعد و در سال 69 توانست تخصص جراحی عمومی را از دانشگاه علوم پزشکی دریافت کند.

پزشکیان در سال 72 فوق تخصص جراحی قلب گرفت و در بیمارستان قلب شهید مدنی تبریز استخدام شد و نهایتا به عنوان رئیس بیمارستان انتخاب شد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران دکتر پزشکیان انجمن اسلامی دانشکده پزشکی را تاسیس کرد و انواع کلاس های قرآنی ، نهج البلاغه را راه اندازی کرد .

سوابق اجرایی مسعود پزشکیان :

 • ریاست بیمارستان قلب شهید مدنی در سال 72
 • ریاست دانشگاه علوم پزشکی تبریز در سالهای 73 تا 79
 • معاونت سلامت وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به مدت 6 ما
 • وزیر بهداشت زمان سید محمد خاتمی
 • نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در دهمین دوره مجلس
 • نماینده حوزه های انتخابی در دوره های هشتم ، نهم ، دهم و یادزدهم
 • وزیر بهداشت در دوره هشتم
 • نماینده شهرهای تبریز ، آذرشهر و اسکو در مجلس

مسعود پزشکیان در ۷ اسفند ۱۳۹۴ و همزمان با برگزاری انتخابات مجلس دهم، وی توانست با کسب ۲۶۱٬۳۹۴ رأی از حوزهٔ انتخابیهٔ تبریز، آذرشهر و اسکو، به عنوان نخستین نامزد پیروز انتخابات در این حوزه، راهی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی شود و همچنین وی توانست رکورد رأی مردم تبریز در انتخابات مجلس شورای اسلامی را بشکند.

پزشکیان پس از مدتی فعالیت علمی در بیمارستان قلب شهید مدنی، ریاست بیمارستان را عهده دار شد. تا اینکه در سال ۱۳۷۳، از طرف دکتر علیرضا مرندی، وزیر وقت بهداشت و درمان دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی، به ریاستِ دانشگاه علوم پزشکی تبریز منصوب شد. در دوران شش ساله‌ی ریاست دانشگاه (از ۷۳ تا ۷۹)، خدمات ارزنده‌ای انجام داد و آثار ماندگاری از خود به جا گذاشت.

 • ارتقای جایگاه دانشگاه علوم پزشکی تبریز از تیپ ۲ به تیپ ۱
 • احداث ۶۰۰ خانه بهداشت به نام ۶۰۰ شهید گلگون کفن انقلاب اسلامی در مدت ۶ ماه در روستاهای استان
 • ساخت و راه اندازی ۵۰ مرکزِ بهداشتی در سطح استان؛
 • خذ امتیاز، احداث، تکمیل ساخت و بهره برداری از مرکز مدیریت کشوری سلامت در تبریز (NPMC)؛
 • مطالعه و راه اندازیِ طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع در چارچوب مقررات ممکن در استان؛
 • توسعه فضاهای آموزشی و تحقیقاتی.

حضور در انتخابات ریاست جمهوری

مسعود پزشکیان اولین بار در سال 92 برای انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد اما انصراف داد.
مسعود پزشکیان در ادریهبشت 1400 هم برای انتخابات ریاست جمهوری نامنویسی کرد.

 

ازدواج و همسر

ازدواج مسعود پزشکیان در همان سال های انقلاب فرهنگی رخ داد . مسعود پزشکیان و همسرش در رشته پزشکی هم دانشگاهی بودند در دانشگاه آشنا و در نهایت ازدواج کردند . حاصل این ازدواج 4 فرزند بود که اکنون سه نفر از آنها در قید حیات هستند .

همسر مسعود پزشکیان در یک سانحه تصادف همراه با یکی از فرزندان کشته شدند و پس از آن مسعود پزشکیان هرگز ازدواج نکرده است

 

دیدگاهتان را بنویسید