صفحه اصلی > سلامتی : علل و عوامل و علائم واریس

علل و عوامل و علائم واریس

علل و عوامل و علائم واریس

علل و عوامل و علائم واریس

دلایل واریس پا

واریس رگهای پیچ خورده و بزرگ شده است. هر رگ سطحی ممکن است واریس شود ، اما رگهایی که بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند ، رگهای پاهای شما هستند. این به این دلیل است که ایستادن و راه رفتن به صورت ایستاده باعث افزایش فشار در رگهای پایین تنه شما می شود.

برای بسیاری از افراد ، رگهای واریسی و رگ های عنکبوتی (یک تغییر متداول و خفیف از رگ های واریسی) به سادگی یک مسئله زیبایی است. برای سایر افراد ، واریس می تواند درد و ناراحتی دردناک ایجاد کند. گاهی اوقات واریس منجر به مشکلات جدی تری می شود.

درمان ممکن است شامل اقدامات خودمراقبتی یا اقدامات توسط پزشک برای بستن یا از بین بردن رگها باشد.

علل و عوامل و علائم واریس

علائم واریس

واریس ممکن است هیچ دردی ایجاد نکند. علائم ابتلا به واریس شامل:

• رگهایی که به رنگ بنفش تیره یا آبی هستند.

• رگهایی که به نظر پیچ خورده و برآمدگی دارند. آنها اغلب مانند طنابهایی روی پای شما هستند.

 

هنگامی که علائم و نشانه های دردناک رخ می دهد ، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• احساس درد یا سنگینی در پاها

• سوزش ، ضربان ، گرفتگی عضلات و تورم در پایین پاها

• درد پس از نشستن یا ایستادن به مدت طولانی

• خارش در اطراف یک یا چند رگ شما

• تغییر رنگ پوست در اطراف ورید واریسی

رگهای عنکبوتی شبیه رگهای واریسی هستند ، اما کوچکتر هستند. رگهای عنکبوتی نزدیکتر به سطح پوست دیده می شوند و اغلب قرمز یا آبی هستند.

رگهای عنکبوتی روی پاها ایجاد می شوند ، اما در صورت نیز یافت می شوند. اندازه آنها متفاوت است و اغلب شبیه تار عنکبوت هستند.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

مراقبت از خود، مانند ورزش ، بالا بردن پاها یا پوشیدن جوراب های واریس به شما در کاهش درد رگ های واریسی کمک می کند و از بدتر شدن آنها جلوگیری می کند. اما اگر نگران چگونگی ظاهر و احساس رگهای خود هستید و اقدامات مراقبت از خود از بدتر شدن وضعیت شما جلوگیری نکرده اند ، به پزشک مراجعه کنید.

علت واریس پا

دریچه های ضعیف یا آسیب دیده می توانند علت واریس باشند. سرخرگ ها خون را از قلب شما به بقیه بافت ها می رسانند و رگ ها خون را از بقیه بدن به قلب شما برمی گردانند ، بنابراین خون می تواند دوباره گردش کند. برای بازگشت خون به قلب شما ، رگهای پاهای شما باید بر خلاف نیروی جاذبه کار کنند.

انقباضات عضلانی در پایین ساق پا مانند پمپ عمل می کنند و دیواره های رگ الاستیک به برگشتن خون به قلب شما کمک می کنند. دریچه های ریز در رگ های شما باز می شوند خون به سمت قلب شما جریان می یابد و سپس بسته می شود تا جریان خون به سمت عقب متوقف شود. اگر این دریچه ها ضعیف یا آسیب دیده باشند ، خون می تواند به عقب جریان یابد و در رگ جمع شود و باعث کشیدگی یا پیچ خوردگی رگ ها شود.

رگهای دورتر از قلب اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند ، مانند رگهای پا، هر شرایطی که به شکم فشار وارد کند ، احتمال ایجاد رگهای واریسی دارد. به عنوان مثال ، بارداری ، یبوست و در موارد نادر تومورها.

کارشناسان مطمئن نیستند که چرا دیواره رگها کشیده شده یا دریچه ها  معیوب می شوند، در بسیاری از موارد ، بدون دلیل مشخصی رخ می دهد. با این حال ، برخی از علل واریس عبارتند از:

• جنسیت: رگهای واریسی بیشتر از مردان بر زنان تأثیر می گذارد. ممکن است هورمونهای زنانه رگها را شل کنند. اگر چنین است، مصرف قرص کنترل بارداری و یا هورمون درمانی (HT) ممکن است کمک می کند.

• ژنتیک: واریس اغلب در خانواده ها وجود دارد.

• چاقی: اضافه وزن یا چاقی خطر واریس را افزایش می دهد. در واقع یکی از عوارض چاقی، ابتلا به واریس است. برای کسب اطلاعات بیشتر  در این زمینه و راههای درمان آن مقاله رابطه واریس و چاقی را بخوانید.

علل و عوامل و علائم واریس

• سن: به دلیل فرسودگی دریچه های رگ ، خطر با افزایش سن افزایش می یابد.

• بعضی از مشاغل: ممکن است فردی که مجبور است مدت زمان طولانی را در محل کار خود ایستاده بگذارد احتمال واریس داشته باشد.

• بارداری : زنان در طول بارداری بیش از هر زمان دیگری در زندگی خود دچار واریس می شوند. زنان باردار خون بسیار بیشتری در بدن خود دارند. این فشار بیشتری بر سیستم گردش خون وارد می کند.

علاوه بر این ، تغییر در سطح هورمون ها می تواند منجر به شل شدن دیواره رگ های خونی شود. هر دو عامل خطر ابتلا به واریس را افزایش می دهد.

با رشد رحم (رحم) ، فشار بیشتری به رگهای ناحیه لگن مادر وارد می شود. در اکثر موارد ، واریس پس از پایان بارداری از بین می رود. این همیشه صدق نمی کند و حتی گاهی اوقات ، اگر رگ های واریسی بهبود یابد ، ممکن است برخی از آن ها قابل مشاهده باشد.

یکی از بزرگترین عواملی که بر سلامت رگها تأثیر می گذارد ژنتیک است

علت واریس در جوانی

در حالی که بیشتر ما در مورد واریس در افراد مسن فکر می کنیم ، حقیقت این است که رگهای واریسی در برخی از افراد از همان اوایل نوجوانی شروع می شود.

یکی از بزرگترین عواملی که بر سلامت رگها تأثیر می گذارد ژنتیک است. اگر شما مستعد ابتلا به ضعف رگها هستید ، حتی در سنین جوانی نیز احتمال دارد آسیب ببیند. چاقی بیش از هر زمان دیگری در جوانان امروزی عامل است. کمبود حرکت همراه با وزن اضافی نیز به رگها فشار وارد می کند و می تواند باعث آسیب شود.

از قضا عکس این نیز صادق است. جوانانی که خود را در فعالیت های بدنی و ورزشی سخت تحت فشار قرار می دهند نیز ممکن است در معرض خطر واریس و  رگ های عنکبوتی باشند زیرا ضربه به ناحیه ای ممکن است باعث آسیب به رگها شود و منجر به نارسایی وریدی شود.

بنابراین بدون توجه به سن شما، اگر متوجه شوید که پاهای شما احساس سنگینی ، خستگی و درد دارد بهترین زمان برای شروع درمان است.

دیدگاهتان را بنویسید