صفحه اصلی > چهره ها : نسبت قالیباف با همسر آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب

نسبت قالیباف با همسر آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب

نسبت قالیباف با همسر خامنه ای

نسبت قالیباف با همسر آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب نسبت قالیباف با همسر خامنه ای

محمدباقر قالیباف (زادهٔ ۱ شهریور ۱۳۴۰) نظامی و سیاستمدار اصولگرای ایرانی است که نماینده دوره‌های یازدهم و دوازدهم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس است. وی از خرداد سال ۱۳۹۹ ششمین رئیس مجلس شورای اسلامی است.

محمدباقر قالیباف متولد یکم شهریورماه ۱۳۴۰ در قرطبه استان خراسان رضوی، نظامی و سیاستمدار نزدیک به جریان اصولگرا است که از سوابق نظامی او می‌توان به فرماندهی در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی انتظامی اشاره کرد. او که سوابقی اجرایی دیگری همچون شهردار کلان شهر تهران و ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز را نیز در کارنامه خود دارد، هم اکنون به عنوان رئیس سال اول یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مشغول به فعالیت است.

محمد باقر قالیباف، نخستین فعالیت‌های سیاسی خود را در دوران نوجوانی و با اوج گیری انقلاب اسلامی آغاز کرد و در آن زمان در مشهد، پای سخنرانی‌های آیت الله خامنه‌ای و شیخ علی تهرانی حضور می‌یافت. با پیروزی انقلاب اسلامی و شروع برخی تحرکات در نقاط مختلف کشور همچون کردستان، در ۱۸ سالگی به بسیج پیوست و راهی این مناطق شد، اما به هنگام شروع جنگ تحمیلی به سپاه پاسداران پیوست و به جبهه‌های جنوب غرب اعزام شد. او در سال ۱۳۶۱ فرمانده تیپ امام رضا (ع) و پس از یک سال فرمانده لشکر ۵ نصر خراسان شد. قالیباف بعد از پایان جنگ ایران و عراق فرمانده قرارگاه نجف بود و سپس به جانشینی نیروی مقاومت بسیج منصوب شد.

محمد باقر قالیباف در سال ۱۳۷۳ به عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا انتخاب شد و سه سال پس از آن، یعنی در سال ۷۶ با حکم رهبر معظم انقلاب، به سمت فرماندهی نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب گردید. قالیباف در همین زمان بود که دوره‌های خلبانی را سپری کرد و حتی مدرک خلبانی هواپیمای ایرباس را از کشور فرانسه دریافت کرد. وی در سال ۱۳۷۹ مجددا با حکم مقام معظم رهبری به عنوان فرمانده نیروی انتظامی منصوب شد و در سال ۱۳۸۱ از سوی سید محمد خاتمی، رئیس جمهور وقت به عنوان رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منصوب شد. قالیباف پس از کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری، در شهریورماه سال ۸۴ با رای شورای اسلامی شهر تهران به عنوان شهردار پایتخت انتخاب و در سال ١٣٨٨ نیز مجدداً با حکم این شورا در سمت خود ابقا شد. وی در سال ۱۳۹۲ نیز پس از حضور ناموفق در انتخابات ریاست جمهوری، برای بار سوم به عنوان شهردار تهران انتخاب گردید. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۶ نیز قالیباف از جمله کاندیدا‌ها بود، که در هفته منتهی به انتخابات به نفع سیدابراهیم رئیسی انصراف داد. او از خرداد ماه ۱۳۹۹ به عنوان نماینده مردم تهران به مجلس شورای اسلامی راه یافت، و به عنوان ششمین رئیس مجلس شورای اسلامی این مسئولیت را برعهده گرفت.

محمد باقر قالیباف تحصیلات ابتدایی و دبیرستان خود را در زادگاه خود سپری کرد و بعد از آن به علت مشغولیت در جبهه‌های جنگ تا مدتی نتوانست تحصیلات خود را ادامه دهد. پس از پایان جنگ و در حالی که هنوز وظایف نظامی را عهده دار بود توانست در سال ۱۳۷۲ مدرک کارشناسی خود را در رشته جغرافیای انسانی از دانشگاه تهران اخذ کند. وی بلافاصله و در سال ۱۳۷۵ مدرک کارشناسی ارشد خود را در همین رشته اخذ کرد. قالیباف در سال ۱۳۸۰ و در حالی که فرمانده نیروی انتظامی بود، موفق شد از رساله دکتری خود در رشته جغرافیای سیاسی و در دانشگاه تربیت مدرس تهران دفاع کرد و از آن پس به عنوان عضو هیئت علمی رشته جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران و استادیار دانشگاه تربیت مدرس به تدریس مشغول شد.

محمدباقر قالیباف در سال ۱۳۶۲ و وقتی ۲۲ ساله بود با خانم زهرا سادات مشیر الاستخاره که همسایه آن‌ها بود ازدواج کرد. خطبه عقد او و همسرش، توسط امام خمینی (ره) جاری شد که ثمره این زندگی سه فرزند بنام‌های الیاس، اسحاق و مریم می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید